Jiří Paroubek: Jsou tyto volby referendem o Babišově vládě?

02.10.2020 13:15 | Zprávy

Některé komentáře pravicových a antibabšovských žurnalistů větří krev. Tedy tu Babišovu a vládní.

Jiří Paroubek: Jsou tyto volby referendem o Babišově vládě?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Není sporu o tom, že krajské a senátní volby jsou vždy především o vládní politice. Témata, o kterých lidé přemítají, než jdou do volebních místností, aby rozhodli o složení krajských zastupitelstev a třetině Senátu, jsou v drtivé většině celostátní. Sociální demokracie se před krajskými a senátními volbami v roce 2008 soustředila na téma zdravotnictví, ale také na téma boje proti umístění americké vojenské základny u nás. Novináři si věci rádi zjednodušují a proto stereotypně opakují, že volby v roce 2008 byly o poplatcích ve zdravotnictví.

Tak tomu ale není. Tedy není tomu tak úplně. Tehdy šlo sociální demokracii o to, zabránit amerikanizaci českého zdravotnictví, jak si ji představovala česká pravice, tedy ODS a Kalousek se Schwarzenbergem. Bylo to více než předvídavé. Protože neamerikanizované české zdravotnictví letos ustálo první vlnu pandemie koronaviru a to americké v zásadě kolabuje. Jak může nekolabovat zdravotnictví, zdravotnický systém, v němž 29 milionů lidí nemá zdravotní pojištění. A kde i miliony lidí ze středních vrstev s určitým zdravotním pojištěním se při náporu závažné nemoci rychle finančně vyčerpají a často přijdou o celoživotní úspory.

V krajských volbách v roce 2012 a 2016 taková velká programová témata již nebyla.

V tomto roce je volební kampaň ve znamení koronaviru. Všechna ostatní závažná témata jsou upozaděna. Ať už se jedná o boj proti suchu, komunální bydlení, bezpečnost atd. Na prvním místě je  tedy zdravotnictví a jeho efektivnost a schopnost čelit krizi.

Premiér Babiš za asistence svého četného štábu poradců a marketingových odborníků udělal obrovskou politickou chybu. S personálními opatřeními v boji proti druhé vlně pandemie, měl přijít o týden či deset dní dříve. Chtělo to jen včas jmenovat Hamáčka šéfem krizového štábu a Prymulu posunout do významné funkce v rámci krizového štábu. Nakonec se A. Babiš s jistým zpožděním odhodlal pro ještě zesílené řešení. Hamáček tak přišel na "své" jarní místo v čele krizového štábu a Prymula na Vojtěchovo místo v čele ministerstva zdravotnictví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.