Jiří Paroubek: Mediální ticho kolem kapitulace pluku Azov v Mariupolu

20.05.2022 19:33 | Komentář

Dnes (20.5.) v 13:20 vydal iDnes stručnou zprávu: „Velitel pluku Azov vydal rozkaz zbývajícím vojákům ukončit obranu oceláren Azovstal a zachránit si život. Na videovzkazu, je vidět, že je sám zraněn“.

Jiří Paroubek: Mediální ticho kolem kapitulace pluku Azov v Mariupolu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jiří Paroubek

Ukrajinští představitelé, počínaje prezidentem, v posledních týdnech rádi mluvili o příslušnících pluku Azov jako o příkladu hrdinné obrany určených pozic.

Již před pár dny pronikla do médií informace, že dvěma autobusy odjelo cca 100 ukrajinských vojáků, kteří kapitulovali v areálu mariupolského Azovstalu, jenž pomáhali bránit, na území pod kontrolou ukrajinské armády. Již v týdnech předtím odešli z krytů v Azovstalu  civilisté. V posledních zhruba deseti dnech byly areály metalurgického závodu podrobeny zdrcujícím útokům ruského letectva, dělostřelectva a raketometů. Prostě obránci neměli šanci.

Ruská armáda zřejmě přistupuje k zajatým vojákům ukrajinské armády v dvojím režimu. Jinak k běžným vojákům standardních armádních jednotek a jinak k příslušníkům pluku Azov. Jak se zdá, zajatí příslušníci pluku Azov byli umístěni do prostor bývalé věznice v Doněcké oblasti, v té její částí, která je pod kontrolou ruské armády.

Ukončením boje posledních vojáků Azovu a jejich vzdání se Rusům, bude znamenat, že celý Mariupol je pod kontrolou ruské armády. A že tedy 15 – 20 praporů ruské armády, které se zabývaly Azovstalem a jeho neprodyšným uzavřením a dobytím, posílí v nejbližších dnech frontovou linii, pravděpodobně především v Doněcké oblasti.

Zdá se, že vojska RF změnila v posledních dnech zásadním způsobem taktiku boje v této oblasti. Opustila myšlenku vytvoření velkého „kotle“ stalingradského typu, do kterého by uzavřela v podstatě elitní část ozbrojených sil Ukrajiny, bojujících na Donbase.

Nyní se Rusové zaměřují na uzavření několika následujících menších „kotlů“:

-      Blízko Severodoněcku, kde je umístěno zhruba dva tisíce ukrajinských vojáků

-      V oblasti Gorskoje a Zolotoje, kde je až tři tisíce ukrajinských vojáků

-      Nejvýznamnější „kotel“ má vzniknout u Lisičansku a má obsáhnout až deset tisíc ukrajinských vojáků

-      Další „kotel“ u Světlodarsku s až dvěma tisíci ukrajinských vojáků

-      A konečně u Avdějevky a Vasiljevky se čtyřmi tisíci vojáky.

Samozřejmě, že generální štáb ukrajinské armády si uvědomuje složitost válečné situace a bude se snažit posilnit tato bojová seskupení tak, aby nedošlo k nejhoršímu, tedy k jejich uzavření do „kotlů“.

Ovšem posílení oddíly tzv. teritoriální obrany je asi totéž, jako když u starých Římanů při nepříznivém vývoji bitvy byla nasazena ta část vojáků v záloze, o které se říkalo, že „došlo na triárie“.

Oddíly teritoriální obrany nejsou vesměs (jak jsme se dozvěděli i z ČT) dostatečně vybaveny zbraněmi, ani ochrannými materiály a prostředky (neprůstřelné vesty apod.)

I z tohoto pohledu přichází kapitulace pluku Azov, zřejmě nejtvrdších ukrajinských bojovníků, v ne právě vhodném čase. To jistě nezůstane bez vlivu na celkovou morálku tvrdě se bránících ukrajinských jednotek na Donbasu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dcera hlavního amerického prokurátora z Norimberku: Putin je vinen, ale USA taky. Naši lidé jsou ignoranti

11:02 Dcera hlavního amerického prokurátora z Norimberku: Putin je vinen, ale USA taky. Naši lidé jsou ignoranti

Ruský prezident Vladimir Putin je vinen ze zločinu zahájení útočné války. USA jsou vinny ze spiknutí…