Jiří Paroubek: „Oblíbenec“ HN - M. Hašek

08.07.2021 21:33 | Komentář

Je to už poněkolikáté, co vidím na stránkách HN laciné útoky proti bývalému jihomoravskému hejtmanovi, nyní náměstku ministra vnitra, Michalu Haškovi.

Jiří Paroubek: „Oblíbenec“ HN - M. Hašek
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Je to podle HN dokonalé „bête noir“ (jak říkají Francouzi: „černé zvíře“) české politiky. Je to až pozoruhodné, jak jeden náměstek ministra budí v redakci Bakalových novin takovou averzi.

Tentokrát mu HN přišily vinu za to, že Jihomoravský kraj prý bude muset vyplatit minimálně 27 mil. korun za pozemky pod drahou dnešního brněnského letiště.

Dnešní majitel pohledávky vůči kraji získal před pěti lety tyto parcely od trojice důchodců za 450 tisíc korun. A M. Hašek prý může za to, že snahy o vyjednávání s původními majiteli osm let ignoroval.

Článek ve mně budí hned několik dojmů:

Za prvé, je silně tendenční vůči Haškovi.

Za druhé, redaktoři HN Valášek a Jelínková jakoby nechtěli chápat, že na úřadu kraje neexistuje oligarchický způsob rozhodování a řízení...

Jsou věci, o nichž volený funkcionář, kterým Hašek mezi lety 2008 – 2016 byl, prostě nemůže a nesmí rozhodnout. Pokud by o nich rozhodl, dostal by se do rozporu se zákonem. Záležitosti jako je vypořádání pozemku je věcí aparátu krajského úřadu. Ten má nějaký majetkový odbor a také např. odbor právní, které musí takovou věc bezchybně zúřadovat. To nemůže a nesmí být věcí voleného funkcionáře. Pokud by do takého jednání vstoupil v rozporu např. s právním názorem svého právního odboru a rozhodl o jednorázovém odškodnění majitelů již někdy před 10 či 12 lety, asi by dnes byl v „báni“. V těchto případech prostě platí zásada velké opatrnosti. To, že v roce 2016 od dědiců pozemků koupil pohledávku majitel brněnské taxislužby Horký a nyní vydělá násobky vloženého kapitálu, je věci smutnou. A je to jen ukázka toho, jak u nás fungují soudy. Konec konců i samotné HN daly k dispozici alespoň kratičké vyjádření tehdejší šéfky právního odboru krajského úřadu, Skutkové, že „Z dokumentů, které má kraj k dispozici nejde jednoznačně dovodit silnější vlastnické postavení jednoho či druhého duplicitního vlastníka“. A ještě připodotkla, že věc je nezbytné vyřešit.

V takových případech musí nastoupit trpělivá práce úředníků,  expertů. Tedy v tomto případě majetkových odborů či odboru a samozřejmě také právního odboru. Do toho vůbec nemůže zasahovat jako deus ex machina hejtman či nějaký člen krajské rady.

Prostě, zase se jedná o jeden z tendenčních útoků na Haška, který má prostě tu smůlu, že je náměstkem ministra vnitra, Hamáčka.

Zdá se, že Hospodářským novinám je každý útok na Hamáčka či ČSSD dobrý.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Starý známý zápach

21:21 Milan Knížák: Starý známý zápach

Naše dobrá známá jela v tramvaji číslo 12, kde bylo hejno předškolních dětí. Oknem spatřily ukrajin…