Jiří Paroubek: Problémy českého a německého průmyslu

11.02.2020 19:05

Český a německý průmysl jsou do značné míry spojené nádoby. Na území ČR jsou desítky průmyslových kapacit, podniků, které jsou subdodavatelskými závody mateřských podniků v Německu. Klesá-li poptávka po průmyslových výrobcích v Německu, logicky se to promítá i v českých podmínkách.

Jiří Paroubek: Problémy českého a německého průmyslu
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Německý průmysl poklesl v prosinci meziročně o 7 %. Tento pokles se projeví jak na nepříznivých číslech průmyslu, tak i v HDP Německa ve IV. čtvrtletí minulého roku. Již v pátek, tedy na sv. Valentýna, budeme mít první odhady základních makroekonomických čísel Německa za minulý rok.

V prosinci poklesla zejména produkce automobilů, meziročně o 14 %, přitom vzrostly o 6 % registrace nových aut. Tento rozdíl mezi oběma ciframi byl řešen jednak dovozem aut a dále uvolňováním zásob aut, vyrobených německými závody v předchozích měsících.

Co je však zřejmě ještě vážnější, je to, že v prosinci rychle klesla poptávka po kapitálových statcích: jinak řečeno významně meziročně poklesly investice v podnicích, tedy instalace novéhp strojního vybavení. Objednávky v této oblasti poklesly v prosinci meziročně dokonce o 28 %.

Naopak německé stavebnictví a služby zaznamenaly ke konci roku pozitivní vývoj.

Pokud jde o Česko, poklesla v prosinci průmyslová výroba meziročně o 2,6 %, ostatně stejně jako v listopadu a jen v říjnu byl zaznamenán její růst o 0,1 %. ČSÚ uvádí, že na meziroční pokles průmyslové produkce v prosinci měla vliv struktura pracovních dní a dní volna v závěru prosince, když sváteční dny vyšly na všední dny. Kromě toho, čím dál více podniků v ČR údajně kolem Vánoc uskutečňuje celozávodní dovolené.

Za minulý rok, jak zatím ukazují předběžná čísla, která můžou být ještě zpřesňována, průmyslová výroba státu meziročně poklesla poprvé po pěti letech o 0,4 %. Není to mnoho, ale je to rozdíl oproti předchozím letům. K poklesům docházelo především ve strojírenství, kovodělné a hutnické výrobě. A nabíledni jsou také hlavní důvody. Je to nepříznivá situace v poptávce po českých produktech v Německu. Dále obchodní válka USA-Čína, která po velkou část roku negativně ovlivňovala především uvažování manažerů, ale také třeba bank. A neujasnená situace kolem brexitu. Nyní se přidá ještě působení koronaviru v čínské ekonomice a jejím prostřednictvím i v globální ekonomice. Obchodní válka mezi USA a Čínou je pro tuto chvíli uzavřena jakýmsi příměřím. Brexit je alespoň na jistou dobu jako problém také vyřešen. Je ovšem třeba počítat s tím, že ve druhé polovině roku budou eskalovat problémy plynoucí z konfliktního vyjednávání mezi zástupci Británie a EU o nové podobě ekonomických vztahů.

Pokud jde o stavebnictví, v prosinci dosáhl růst stavební výroby u nás meziročně 6,3 %, což bylo dáno rychlým růstem pozemního stavitelství (o 8,2 %). Pozitivní signál i díky příznivému počasí v obvykle mrazivém prosinci, byl růst počtu zahájených bytů meziročně o více než jednu třetinu na zhruba 3,5 tisíce bytů. Tato informace samozřejmě sama o sobě ceny nájmů nesníží. Je ostatně málo pravděpodobné, že by se takovéto tempo zahajovaných bytů udrželo po celý rok 2020. Snad by bylo dobré, aby vláda uvažovala o přechodném moratoriu na ceny nájemného na příští dva až tři roky. Tedy na dobu, než bude připravena, schválena a uplatněna nová legislativa vytvářející nový rámec pro zintenzivnění výstavby komunálních nájemních bytů.

Vláda by také měla přistoupit k regulaci Airbnb ve velkých městech, protože zejména v Praze zvyšování cen nájmů je do značné míry faktickým snižováním rozsahu nájemního bydlení pro běžné obyvatele ve prospěch přechodného pronajímání bytů v rámci Airbnb. Pomíjím to, že Airbnb představuje nekalou soutěž českým hotelům a penzionům, které z povahy věci musí hospodařit s vyššími náklady.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

9:56 Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

Zatím se o nich moc nemluví, ale vypadá to, že nás všechny to může stát naše úspory.