Jiří Paroubek: Vláda se rozhodla nedělat proti inflaci nic!

11.03.2022 18:08 | Komentář

Vláda mi připadá jako sparingpartner boxera, který sází svému sparrig partnerovi ránu za ránou a ten na nic nereaguje. Je jen v krytu, rukama si kryje obličej, což mu zabraňuje v rozhledu. A inkasuje ránu za ranou...

Jiří Paroubek: Vláda se rozhodla nedělat proti inflaci nic!
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Bývalý premiér Jiří Paroubek.

A je bit jak žito. A takhle biti jsou díky vládě také čeští občané. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v minulém měsíci o 11,1%. To je o 1,3% více nežli v předchozím měsíci. V oblasti bydlení rostly zejména ceny elektřiny, a to meziměsíčně (!) o 3,2%, u zemního plynu o 5,6%. A prudce rostly meziměsíčně také ceny zeleniny o 5,9%.

ČNB se vydala tak, jako obvykle v klíčových otázkách v posledních deseti letech, chybnou cestou zvýšení základní sazby k 5% úrovni. Ale tak, jak jsem již v několika předchozích článcích psal, je a bude to k ničemu, protože rozhodující část inflace je k nám vnesena zvenčí. A tak jestliže v loňském roce ke konci února dosáhly ceny ropy Brent 64,5 dolaru/barel, o rok později to již bylo přes 99 dolarů/barel. Tedy nárůst meziročně o více než o 50 %.

Podobně jsme na tom se zemním plynem. Před rokem to bylo o ceně 2,7dolaru/MMBtu a po roce je to 4,41 dolarů/MMBtu, což znamená nárůst 59,2 %.

Mimochodem, v tomto týdnu atakovaly ceny ropy Brent úroveň 125 dolarů/barel. A ceny plynu přeskočily 5 dolarů/MMBtu.

Vysoké nárůsty se projevují také u průmyslových kovů. Zejména obrovský nárůst je zaznamenáván v ceně niklu, jehož těžbu a zásoby v zásadě kontroluje Rusko a Čína.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

12:26 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

V předchozím článku jsem se zmínil o zásahu komanda celníků a policistů do skladu společnosti bratrů…