Jiří Paroubek: Zaorálek pro Bakalu?

14.10.2019 20:10

Průzkum agentury Kantar.CZ přináší velmi nepříjemné zprávy pro sociální demokracii. Po pro ČSSD tradičně superpříznivém průzkumu volebních preferencí agentury CVVM, který měl jen udělat radost lídrům sociální demokracie, přichází teď studená sprcha. Já bych řekl, že pro realisticky uvažující pozorovatele to nepřináší žádné velké překvapení.

Jiří Paroubek: Zaorálek pro Bakalu?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Podle tohoto průzkumu ČSSD se ve volebních preferencích dostala na úroveň 5 %. Tedy na úroveň, která je v zásadě obvyklá u KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN, které všechny oscilují kolem hranice 5%, respektive mezi 4 – 6 % voličské podpory. Jinak řečeno, žádná z těchto stran, včetně ČSSD, nemá v příští sněmovně účast jistou. Pochopitelně, mnohé se může do sněmovních voleb ještě stát, ale to "mnohé" nemusí být právě ku prospěchu volebních preferencí těchto stran.

Při útocích na A. Babiše a hnutí ANO, které lze od těchto stran (a k tomu připočtěme ještě Piráty a ODS) očekávat, budou voliči a potenciální voliči hnutí ANO silně mobilizováni k účasti ve volbách. Což bude ještě dále stahovat k hnutí ANO potenciální voliče zejména od komunistů a od sociální demokracie.

Také Trikolóra V. Klause ml., která v tomto posledním průzkumu získala 3,5 % preferencí, má jistý růstový potenciál a může „vysát“ řadu dřívějších voličů sociální demokracie, komunistické strany a zejména SPD. Do určité míry se může exodus voličů k Trikoloře týkat také ODS. To do značné míry souvisí s programovými prioritami Trikolóry a s důrazem, které bude na jednotlivé priority v příštích měsících klást. A pochopitelně s tím, zda se objeví v dresu této nové strany nějaké další zajímavé osobnosti.

V průzkumu Kantar.CZ s přehledem vede hnutí ANO, které při třiceti procentních preferencích zaznamenalo nárůst oproti květnu o 2,5 %. Dá se říct, že hnutí ANO překonalo jistý pokles popularity v souvislosti s problémy svého šéfa ve vztahu k „Čapímu hnízdu“ a jeho financování. Dnes má tyto problémy hnutí ANO nejspíš za sebou. Pokud se objeví problémy jiné, což lze se zostřováním politického boje předpokládat, budou vůči nim voliči hnutí ANO imunizováni již z předešlé kauzy Čapího hnízda.

Silnou dvojku ve volebních preferencích tvoří Piráti s 15,5 % preferencí a ODS s 14,5 %. Přičemž Piráti zaznamenali pokles voličské podpory o 2 % ve srovnání se srpnem 2019 a naopak ODS zaznamenala růst o 2 %. KSČM zůstává ve srovnání s květnem 2019 na stejných 6,5 % preferencí. Naopak SPD zaznamenává pokles volebních preferencí o 4,5 %(!). To do značné míry souvisí s nástupem Trikolóry a s přelivem části voličů k ní.

Proč Zaorálek pracuje ve prospěch Bakaly?

Vzpomínám si, že někdy před deseti lety, když jsem seděl ještě jako předseda ČSSD ve sněmovní restauraci, od vedlejšího stolu mě dva poslanci sociální demokracie radili, jak by strana měla v těch příštích měsících strategicky postupovat. S odstupem deseti let musím říci, že jedním z těch poslanců byl muž, kterého si po selhání Sobotky a dalších v čele sociální demokracie, dovedu jako jediného představit jako svého nástupce. Jediný z toho komparzu hvězd a hvězdiček má strategické uvažování, charisma, řečnický talent a nadprůměrnou inteligenci, což jsou vlastnosti, které by z něj dělaly vynikajícího předsedu sociální demokracie. Tehdy jsem mu ovšem na jeho strategické vývody řekl, že pokud já budu v čele ČSSD nehrozí, že by někdo tak dětskou strategii (myslel jsem ty jeho náměty) uplatňoval. A strana tehdy zaznamenávala pod mým vedením nejlepší volební výsledky ve svých dějinách.

Luboš Zaorálek v televizní debatě napadá zprávu sněmovní komise k privatizaci OKD. Větší politickou hloupost bych těžko hledal. I kdyby snad měl Zaorálek pravdu a komisaři sněmovny a jejich právní zázemí by vypustilo ve své zprávě do veřejnosti úplné bludy. Pro politický osud Sobotky, Pokorného a dalších, to nic nemění. Sociální demokracie by se zejména těchto dvou osob měla okamžitě zbavit. A ne se snažit, jak se o to snaží Zaorálek, je rehabilitovat. Pokorný se Sobotkou využili sociální demokracii jen jako fíkový list při svých trapných kšeftech s Bakalou, kterými mj. zapříčinili, že Bakala mohl zašmelit téměř čtyřicet čtyři tisíc bytů OKD v neprospěch jejich nájemníků. Pokud L. Zaorálek bude v této strategii obhajoby zprofanovaných osob a jejich činnosti pokračovat, bude to znamenat další volební propadák ČSSD na Ostravsku. Té pak nepomůže v krajských volbách ani bývalý ostravský primátor Kajnar a případně ani politický Pánbůh.

Lék na tuto situaci je jediný. Distancovat se od Sobotky a Pokorného a tím se snažit minimalizovat politické škody. Před dvěma až třemi lety jsem sociální demokracii ve svých článcích navrhoval až dvacet programových bodů. U řady z těchto bodů ČSSD dělala v průběhu posledních let opak toho, co dělat měla. K vlastní škodě a ke škodě svých volebních preferencí a zejména pak svých volebních výsledků.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Kolik mailů pošleš, tolikrát jsi (dobrým) zaměstnancem

19:54 Marian Kechlibar: Kolik mailů pošleš, tolikrát jsi (dobrým) zaměstnancem

Milí čtenáři, dostal jsem nedávno dotaz, jestli bych nenapsal zase něco o IT světě a o tom, jak zvlá…