Nejviditelnější je tlak na změnu v boji proti korupci, kde od minulých voleb vznikla celá řada nových občanských iniciativ, a většina z těch již existujících se začala profilovat mnohem viditelněji.
Korupce se stala tématem, o něž se intenzivně začala zajímat média, a když na korupční praktiky začala kvůli netransparentnímu rozdělování evropských peněz poukazovat i Evropská unie, došlo k posunu i v české politice. Pravda, mnozí politici se i nadále snaží postupovat v boji proti korupci stylem „vlk se nažral a koza zůstala celá“, tedy s pomocí hlasitých slibů i proklamací, ale jen relativně bezzubých opatření, jenže rostoucí společenský tlak v této oblasti nemohou už zcela ignorovat.
Cosi se začalo právě v souvislosti s bojem proti korupci měnit i v české justici a policii. Přinejmenším od jmenování Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce se zdá, že státní zastupitelství na různých úrovních se více osmělují dotahovat do konce, tedy dostávat až před soud, nejrůznější případy korupce a ekonomické kriminality, v nichž figurují vysoce postavení lidé.
V symbolické rovině se boj o větší nezávislost státních zastupitelství promítl do politického souboje o jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zastupitelkou v Praze. Novému ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi, který otevřeně připustil, že na něj byly vyvíjeny silné tlaky ze strany politicky vlivných lidí, aby Bradáčovou nejmenoval, nakonec nezbylo, než po několikatýdenním kličkování Bradáčovou jmenovat, jakkoliv neopomněl zdůraznit, že učinil především proto, že nemohl najít pádný důvod Bradáčovou odmítnout.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz