Nejde jen o to, že dodnes nejsou známy věrohodné důkazy o závažné trestné činnosti, které by masivní nasazení 400 policistů ospravedlňovaly. Nejde ani jen o sérii nestandardních, dokonce nyní už prokazatelně nezákonných kroků, které provázejí vyšetřování od samého počátku. A to včetně průběžného dávkování úniků spekulací a odposlechů do médií, které vyvrcholily zveřejněním soukromých hovorů expremiéra těsně před eurovolbami. Údajně ve veřejném zájmu, ačkoli žádnou trestnou činnost neprokazují. Neméně důležitý je celkový politický kontext. Vznikají tak oprávněné otázky:
Komu tato operace nejvíce posloužila?
Měří se všem stejným metrem?
Přispěla tato akce ke zlepšení politických poměrů v zemi?
Nejvíce vydělala antipolitika
Na první otázku lze odpovědět snadno: Pád vlády nejvíce prospěl Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi. Této monstrakce využil prezident k mimořádně nestandardním politickým krokům, kdy nezopakoval analogické situace z doby vlád ČSSD. Tehdy prezident Václav Klaus dvakrát jmenoval po odstoupení premiéra jeho nástupce z řad ČSSD. Přestože existovalo 101 podpisů pravicové koalice, Miloš Zeman jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka bez konzultací s politickou reprezentací. V Poslanecké sněmovně dal jasně najevo, že svůj kabinet bude udržovat bez ohledu na výsledky hlasování o důvěře. S odkazem na vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, kterého si tehdy pozval na Hrad a který ho měl ujistit o ukončení vyšetřování kauzy v řádech týdnů s očekávanými závažnými zjištěními. To se ovšem dodnes nestalo. To, že jeho projektovaný koncept vládnutí v předčasných volbách pohořel, je jen jedna jeho prohraná bitva, nikoli válka.
V předčasných volbách uspěl koncept antipolitických hnutí v čele s Andrejem Babišem. Majitel Agrofertu, který se politiky ostentativně štítí a stále dává najevo, jak je mu protivná, deklaruje „účtování se starými pořádky“. Shodně s Milošem Zemanem se dnes nejvýrazněji pohoršuje nad tím, co se dříve dělo v politice. Není náhoda, že k sobě politicky inklinují. Nejvíce vytěžili z politické změny a vytvářejí dnes nevyzpytatelný mocenský dvojblok. Projevilo se to už prezidentovým obcházením lustračního zákona, což je polistopadová anomálie, předznamenávající „nové politické poměry“. Naposledy spolu předvedli úsměvné divadélko na Hradě se snížením státního dluhu o 1 milión korun z prezidentského fondu, ačkoli výdaje na prezidentskou kancelář v příštím roce stoupnou o 15 milionů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pravybreh.cz
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.