Jiří T. Král: Prezident Zeman není blázen aneb Jak zpravodajské weby nepřiznávají chyby

18.02.2019 20:10 | Zprávy

Publikovat výroky lékařů, že Zemanovo psychické zdraví je špatné, i když ho nikdy nevyšetřovali, je – eufemisticky řečeno – nepřípadné. Ovšem označovat ho za nejdůvěryhodnějšího světového politika není o nic chytřejší.

Jiří T. Král: Prezident Zeman není blázen aneb Jak zpravodajské weby nepřiznávají chyby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Že mnozí novináři nemají Miloše Zemana rádi, to je v pořádku. Ale že se opakovaně čteme texty s vyjádřeními různých psychiatrů, psychologů a lékařů k duševnímu zdraví prezidenta, je dosti neetickým počinem. Jednomu totiž zůstává rozum stát nad tím, jak někteří lékaři umí stanovit diagnózu na dálku. Když nějakou nemoc rozpozná léčitelka paní Květa na základě telefonního hovoru, všichni se tomu smějí. Ale když lékař začne tvrdit, že někdo není psychicky v pořádku na základě jeho pozorování v televizi, bere nemalá část posměváčků jejich slova vážně, i když ve skutečnosti jsou obě činnosti stejně nesmyslné.

Naposledy takovou skládanku z různých výroků poskládal v článku Že na tom není Zemanova psychika dobře, se shoduje hned několik odborníků (ZDE) Jan Jandourek a komentoval to slovy: „V Zemanově případě je jeho chování charakteristické lhaním a sprostotou křiklavější kvůli tomu, že působí jako loutka svého okolí a spíše jako vyslanec cizích mocností než hlava suverénního státu.“ Načež požaduje, aby byl prezident vyšetřen. Jeden v tomto textu nechce posuzovat prezidentovo jednání, ale jak asi by psychiatrický posudek vyhodnotil, zda někdo působí jako „vyslanec cizích mocností“? Akutní putinismus? Takové tahání psychiatrů do politiky (ZDE) bychom si měli odpustit i proto, že na každé lidské jednání lze totiž nakonec vymyslet nějakou diagnózu: moskevský psychiatr Sněžněvskij zavíral sovětské disidenty s „pomalou schizofrenií“.

Jeden ovšem byl velmi překvapen, když média začala hlásat, že Nejdůvěryhodnější osobností světové politiky je pro Čechy Zeman (ZDE). Původní výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění je sice jmenuje střízlivěji Důvěra vybraným politikům v mezinárodním kontextu (ZDE), nicméně je to stejné, jako by v Hobitíně vyzkoumali, že se jim zdá být nejdůvěryhodnější osobností Středozemě jejich starosta. Lidé prostě Zemana znají a ti, kteří ho volili, mu samozřejmě vyjádřili důvěru. Se světovou politikou ani mezinárodním kontextem to nemá nic společného. Agentura zkrátka provede zbytečný výzkum, na jehož základě média zveřejní zbytečný článek. Jeden si nemohl nevzpomenout na legendární hlášení v rozhlase o počasí, kdy jsme se dozvěděli vše rosném bodu... Mediální práce jest vykonána, ovšem její informační hodnota je nulová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…