EU zažívá mnoho návzájem rozporných událostí, roste silný odpor proti imigraci a islamismu a na straně odpůrců nejsou jen jacísi radikální šílenci, ale velice často zcela bežní příslušníci středních vrstev, doslova výbužným materiálem je vztah k Rusku a k USA, kde se mezi lidmi ostře vymezují pohledy, jak dál.
Ovšem zdaleka nejsilnější pnutí vyvolává tzv jednotná hospodářská politika EU a zejména eurozóny, která vyvolává ve některých zemích, jako je Itálie, Francie, Španělsko či Řecko masovou nezaměstnanost a diktát Merkelové stále silně irituje mnohé národy a narůstá odpor.
Ten jeden se insticionální podobě uskutečnil včera v Řecku, kdy na potřetí nebyl schválen kandidát na prezidenta a Řecko 25. ledna přistoupí k předčasným volbám, kde má velkou naději na vítězství ostře levicová Syriza, která odmítá dominanci Mezinárodního měnového fondu a plnit pokyny EU. Jen tak mimochodem, stejně tak například postupuje a úspěšně Viktor Orbán, který rozhodně levicový není. Mladý a dynamický šéf strany Řecká Syriza Alexis Tsipras odmítá "německou obsesi úsporami" a slibuje, že Řecko "vyrve" ze spárů nenáviděného záchranného balíčku a vrátí mu drachmu.
Alexis Tsipras má reálnou naději stát se řeckým premiérem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Vyvadil