Jiří Weigl: Glosa povolební

26.09.2022 18:02 | Glosa

Pondělní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl: Glosa povolební
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Komunální a první kolo senátních voleb skončily v sobotu v noci a od té doby se objevila řada analýz a názorů na jejich výsledky, a proto jen telegraficky:

– Nešlo o referendum o dnešní vládě, jak se volby snažila prezentovat opozice. Účast 46 procent svědčí o tom, že volby nebyly zoufalým protestem mas zbídačelých občanů proti útlaku a ignoranci vlády, ale víceméně standardním měřením sil uprostřed volebního období, kdy nespokojenost s vládou začíná být viditelná a opozice sílí. Prostě “midterm elections”.

– Ukazuje se, že přes veškeré katastrofické scénáře a usilovné šíření paniky většina obyvatel zatím dopady inflace a exploze cen energií silněji nepocítila.

– Volby však přesto byly největším průzkumem politických preferencí občanů, jaký si lze představit. Z tohoto hlediska lze vyvozovat obecně závěry, i když volební výsledky byly pochopitelně silně ovlivněny různorodou komunální problematikou.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14492 lidí

– Vítězem voleb bylo hnutí ANO, které ovládlo velkou většinu statutárních měst, včetně některých dávných bašt ODS, posílilo v Praze a má nakročeno k velkému posílení v Senátu.

– ANO se stalo jasným hegemonem levice, na úkor tradičních levicových stran ČSSD a KSČM, které totálně vyhořely. Většinového levicového voliče nedokáže oslovit ani moderní pokrokářská extremistická levice v podání pirátů a zelených. I ty lze v těchto volbách počítat k poraženým.

– Posílila i ostrakizovaná SPD, zatímco nové konkurenční subjekty usilující o podobného voliče na úspěch nebyly schopné dosáhnout.

– Vládní koalice prakticky všude oslabila a budoucnost jí dává malou naději na rehabilitaci v očích voličů. Bezradnost, personální prázdnota a poslušnost navenek nedávají naději na zlepšení.

– Druhé kolo senátních voleb v této situaci sotva přinese opakování minulých voleb, kdy kandidáti tehdy vládního ANO podlehli drtivě opozici. Dnes mají opoziční výhodu oni. Těžkou obhajobu bude mít proto i předseda Senátu Vystrčil, i když jeho vedení dnes vypadá přesvědčivě (v tomto názoru jsem ale v IVK v menšině).

– Pro politické poměry u nás bohužel platí – “bude hůř”. Všechny vnější vlivy – politika EU, situace na Ukrajině, vývoj světového hospodářství – budou negativně působit na domácí situaci. Čeká nás hospodářská krize a pravděpodobně sílící politická nestabilita.

Minulý týden bez většího zájmu našich médií proběhly komunální volby v Rusku. Drtivě v nich zvítězily provládní síly a oslabila opozice. Za povšimnutí stojí, že se v nich, stejně jako v dnes v referendech na okupované Ukrajině, používalo velmi státními orgány doporučované internetové hlasování. Všichni naši komentátoři a pozorovatelé se shodli, že právě tento způsob hlasování umožňuje manipulaci a podvody. Dobře si to zapamatujme, až nám zase budou za chvíli tvrdit, jak je internetové a korespondenční hlasování skvělé a bezpečné a kde všude ho mají.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Občané jako oběti zlé vůle státní moci v trestním řízení

9:49 Zdeněk Jemelík: Občané jako oběti zlé vůle státní moci v trestním řízení

Nevinní občané se v trestním řízení mohou stát obětí zlé vůle státní moci. Mohou se dostat před soud…