Josef Ježek: Knihkupec, který se (ne)přestal koupat

20.02.2017 17:17

Filmoví fajnšmekři, kteří pamatují činnost filmových klubů v 70. letech minulého století, si možná vzpomenou na zajímavý švédský film režiséra Jarle Kukleho Knihkupec, který se přestal koupat. Příběh starého mládence, jehož jedinou vášní je koupat se s kamarády každou neděli nahý v potoce, než do jeho života vstoupí žena. Ve filmu je to stejné jako v životě: Za vším hledej ženu – Cherches la femme!

Josef Ježek: Knihkupec, který se (ne)přestal koupat
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

Já chci dnes referovat o jiném knihkupci, který se pravděpodobně koupat nepřestal. Ten muž se jmenuje Martin Schulz a do konce loňského roku byl předsedou Evropského parlamentu. V tomto spolku, o němž si každý myslíme své, pokud právě nejsme europoslanci, patřil k jeho doyenům. Strávil v něm totiž celých 24 let. Od řadového poslance se za tu doby vyšvihnul do sedla jednoho z nejmocnějších mužů Evropy.

Jeho curiculum vitae je značně pestré. Vyrůstal v rodině policisty, střední školu nedostudoval - propadl, takže nemá maturitu, a tím pádem ani vysokou školu. Vyučil se knihkupcem a znovu propadl, tentokrát alkoholu. Tohoto démona dokázal zkrotit, takže se stal celoživotním abstinentem. Byl zvolen starostou města Wűrstelen a odtud již vedla jeho cesta do evropského zákonodárného sboru. Tam stoupala jeho hvězda přes předsedu klubu evropských socialistů až na post nejvyšší. Nyní je rozhodnut postavit se v celoněmeckých volbách Angele Merkelové a stát se novým německým kancléřem. Jeho současné preference jsou tak 50 na 50. Madam Merkel se má skutečně čeho obávat. A Evropa s ní.

Muž, o kterém jeden bývalý politik prohlásil, že si ho dovede představit jako dozorce v Osvětimi, je zarytý eurokrat, který vidí Evropu jako jeden evropský celek, řízený z Bruselu, samozřejmě pod patronací Německa. Jeho postoj k východoevropským členů tohoto seskupení je značně kritický, vyzývá např.  k potrestání zemí Visegrádu za to, že odmítají  uprchlické kvóty. Případný Schulzův úspěch může znamenat, že vládnoucí skupinou v Bundestagu bude rudo-zeleno-rudá koalice jeho sociálních demokratů, Zelených a postkomunistických Linke.

Náš Vladimír Špidla (ano, ten „autistický“ premiér, co se následně stal eurokomisařem, protože ho nebylo kam uklidit) v nějakém rozhovoru prohlásil, že bez sociální demokracie by byl svět brutální. No, ono se sociální demokracií to také není žádná selanka a právě takoví jako Schulz nám to mohou dobře ukázat. Je klidně možné, že na politickém hrobě stávající kancléřky budeme ještě prstíčkem hrabat a špendlíčkem kopat. Člověk, který označuje země, kritizující Brusel, jako virus který zničí Evropu, jí může zničit skutečně. Případný post německého kancléře mu k tomu může dát dostatek možností. Ostatně jeden německý kancléř už před pár desítkami let Evropu na pokraj záhuby přivedl. Tak uvidíme!

P.S.

Abychom nekončili tak chmurně, tak připojím jednu, která koluje po internetu.

Kohn má obchod s dámským spodním prádlem. Jednoho dne otevře dveře Číňan a zdvořile se otáže, zda-li má pan Kohn ve svém sortimentu černé podprsenky velikosti 58.

Kohn samozřejmě přitaká,  ale zájemci sdělí, že tento sortiment je okrajový, ne vždy se vyskytující a tomu odpovídá také cena, která činí 50 dolarů za kus. Číňan souhlasně přitaká a zakoupí 50 ks žádaného zboží.

Za týden přijde zase. Opět vznese dotaz na ony dámské propriety velikosti 58. Kohn už poučen z minula sdělí, že samozřejmě má, ale vzhledem k zvýšenému zájmu jejich výrobce cenu od posledka upravil, takže nyní činí cena jednoho kusu 70 dolarů. Číňan pokývá hlavou a koupí 100 kusů.

Za pár dnů se Číňan znovu objeví a má zájem o všechny černé podprsenky velikosti 58, které jsou na skladě. Pan Kohn zkroušeně sdělí, že jich má sice dostatek, ale cena se od posledního nákupu znovu zvedla, poněvadž se tato velikost stala nedostatkovým zbožím, takže nyní už stojí 100 dolarů za kus. Číňan nehne brvou, koupí celý balík, zaplatí a odchází.

Panu Kohnovi to nedá: „A prosím jich vašnosto, že jsem tak smělej, co voni s těma podprsenkama vlastně dělaj?“

Číňan se usměje a odpoví: „Ostříhám z toho ty cancoury, pak je rozstřihnu napůl a prodávám je návštěvníkům u Zdi nářků jako jarmulky za 200 dolarů za kus!“

No, nekupte to!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Vládne ten, kdo vyhrál volby

20:17 Petice: Vládne ten, kdo vyhrál volby

První etapa zastavení podvodu na voliče