Josef Ježek: Knihkupec, který se (ne)přestal koupat

20.02.2017 17:17 | Zprávy

Filmoví fajnšmekři, kteří pamatují činnost filmových klubů v 70. letech minulého století, si možná vzpomenou na zajímavý švédský film režiséra Jarle Kukleho Knihkupec, který se přestal koupat. Příběh starého mládence, jehož jedinou vášní je koupat se s kamarády každou neděli nahý v potoce, než do jeho života vstoupí žena. Ve filmu je to stejné jako v životě: Za vším hledej ženu – Cherches la femme!

Josef Ježek: Knihkupec, který se (ne)přestal koupat
Foto: ODS
Popisek: Josef Ježek

Já chci dnes referovat o jiném knihkupci, který se pravděpodobně koupat nepřestal. Ten muž se jmenuje Martin Schulz a do konce loňského roku byl předsedou Evropského parlamentu. V tomto spolku, o němž si každý myslíme své, pokud právě nejsme europoslanci, patřil k jeho doyenům. Strávil v něm totiž celých 24 let. Od řadového poslance se za tu doby vyšvihnul do sedla jednoho z nejmocnějších mužů Evropy.

Jeho curiculum vitae je značně pestré. Vyrůstal v rodině policisty, střední školu nedostudoval - propadl, takže nemá maturitu, a tím pádem ani vysokou školu. Vyučil se knihkupcem a znovu propadl, tentokrát alkoholu. Tohoto démona dokázal zkrotit, takže se stal celoživotním abstinentem. Byl zvolen starostou města Wűrstelen a odtud již vedla jeho cesta do evropského zákonodárného sboru. Tam stoupala jeho hvězda přes předsedu klubu evropských socialistů až na post nejvyšší. Nyní je rozhodnut postavit se v celoněmeckých volbách Angele Merkelové a stát se novým německým kancléřem. Jeho současné preference jsou tak 50 na 50. Madam Merkel se má skutečně čeho obávat. A Evropa s ní.

Muž, o kterém jeden bývalý politik prohlásil, že si ho dovede představit jako dozorce v Osvětimi, je zarytý eurokrat, který vidí Evropu jako jeden evropský celek, řízený z Bruselu, samozřejmě pod patronací Německa. Jeho postoj k východoevropským členů tohoto seskupení je značně kritický, vyzývá např.  k potrestání zemí Visegrádu za to, že odmítají  uprchlické kvóty. Případný Schulzův úspěch může znamenat, že vládnoucí skupinou v Bundestagu bude rudo-zeleno-rudá koalice jeho sociálních demokratů, Zelených a postkomunistických Linke.

Náš Vladimír Špidla (ano, ten „autistický“ premiér, co se následně stal eurokomisařem, protože ho nebylo kam uklidit) v nějakém rozhovoru prohlásil, že bez sociální demokracie by byl svět brutální. No, ono se sociální demokracií to také není žádná selanka a právě takoví jako Schulz nám to mohou dobře ukázat. Je klidně možné, že na politickém hrobě stávající kancléřky budeme ještě prstíčkem hrabat a špendlíčkem kopat. Člověk, který označuje země, kritizující Brusel, jako virus který zničí Evropu, jí může zničit skutečně. Případný post německého kancléře mu k tomu může dát dostatek možností. Ostatně jeden německý kancléř už před pár desítkami let Evropu na pokraj záhuby přivedl. Tak uvidíme!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…