Josef Mlejnek jr.: Babiš – já platím, já rozhoduji

13.11.2014 11:04

Preference hnutí ANO dle výzkumů veřejného mínění rostou, podle volebního modelu TNS Aisa pro Českou televizi, zveřejněného počátkem listopadu, dosáhly dokonce 35 procent.

Josef Mlejnek jr.: Babiš – já platím, já rozhoduji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Samozřejmě, je nutné počkat si na šetření jiných agentur, zda daný trend potvrdí, nelze však vyloučit, že ano.

Předchozí šetření stejné agentury naměřilo hnutí ANO 30,5 procenta, aktuální výsledek je tudíž skoro o 5 procent lepší. Preference „babišovců“ sice různě kolísají, avšak celkově lze zaznamenat posilování elektorátu hnutí často označovaného jako dceřiná společnost Babišova koncernu Agrofert.

Andrej Babiš mnohokrát deklaroval ambici řídit stát jako firmu, tedy, v jeho případě, jako Agrofert. Významné části voličů je něco takového evidentně sympatické a právě zde asi leží jedna z příčin rostoucích preferencí Babišova hnutí.

Jaké jsou však možné důsledky růstu podpory pro ANO 2011? Své hnutí již Andrej Babiš jako firmu řídí, což se projevuje i tím, že čtyři z pěti místopředsedů či místopředsedkyň, zvolených na zatím posledním sněmu v březnu 2013, své funkce ani ne po měsíci složili. Ač zvoleni do nejvyšších stranických funkcí, měli plnit pouze roli křoví.

„V době, kdy jsem v hnutí působila, o demokracii nemohla být žádná řeč. Základní heslo Babiše bylo: Já platím, já rozhoduji,“ shrnula své zkušenosti serveru ihned.cz jedna z bývalých místopředsedkyň, Hana Greplová.

Poslední fungující místopředsedkyní dlouho zůstávala Věra Jourová, poté, co se stala eurokomisařkou, však hnutí ANO má už jen předsedu Andreje Babiše.

Andrej Babiš coby podnikatel patrně ještě dokáže akceptovat zástupce významných akcionářů podniku, který s nimi spoluvlastní, ale i to údajně velmi nerad a vždy se snaží danou firmu plně opanovat.

Současnou vládní koalici pak Andrej Babiš nejspíše chápe jako akciovou společnost, v níž zatím neovládá kontrolní balík akcií.

Dokládají to i jeho slova z rozhovoru pro Lidové noviny z jara letošního roku: „Ministerstvo vedu jako firmu a jsem první politik, který to tak dělá. Ale jenom ten úřad. Bohužel stát nejde řídit jako firmu. Dal by se – kdyby byla jednobarevná vláda, tak to by šlo. Ale v koaliční vládě to nejde.“

Na následnou otázku Lidových novin, kdy bude jednobarevná vláda, Andrej Babiš odvětil, že asi nebude, neboť tomu brání povaha našeho parlamentního systému.

K nějakému jinému modelu parlamentního či volebního systému by se sice dalo dospět změnou ústavy nebo volebního zákona, tedy změnou stanov podniku jménem Česká republika, to však ostatní strany, neboli jiní akcionáři, patrně nedopustí.

Nicméně dle volebního modelu TNS Aisa by nyní hnutí ANO za 35 procent hlasů získalo 85 křesel ve sněmovně, což se již velmi blíží jednobarevné většině.

Odolá Andrej Babiš tomuto pokušení, nebo se pokusí nějakým způsobem státem zatřást, a vyvolat tak předčasné volby, aby zúročil svůj politický kapitál? Pokud zvolí druhou variantu, určitě nás nečekají klidné časy.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.