Karel Hvížďala: Fakta, hry, fámy a lži kolem dopravního podniku

20.08.2012 20:11

Zopakujme si nejprve nevyvratitelná fakta z minulého týdne, která se týkají Dopravního podniku hlavního města Prahy s obratem 16 miliard, a to, co zjistila média, a pak se pokusme pojmenovat nesrovnalosti, které politici pouštějí do veřejného prostoru.

Karel Hvížďala: Fakta, hry, fámy a lži kolem dopravního podniku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

Ředitel tohoto podniku Vladimír Lich, který žil 25 let ve Spojených státech a o němž se dalo předpokládat, že není napojen na místní zájmové skupiny, na základě auditu podal ve středu 15. srpna 2012 trestní oznámení na bývalé vedení včetně bývalého ředitele Martina Dvořáka a bývalého radního za ODS Radovana Šteinera, kteří zasedali v představenstvu této bezmála největší pražské firmy. Tentýž den byl dozorčí radou, kterou vede Jiří Nouza z TOP 09, odvolán z funkce předsedy představenstva a den po té i z funkce ředitele.

Návrh na jeho odvolání podal zastupitel hlavního města David Vodrážka z ODS, na kterého podle serveru ihned.cz mělo být podáno trestní oznámení v druhé vlně, s odůvodněním, že pan Lich ohrozil chod firmy: konkrétně hlavně proto, že nezajistil pojištění na příští rok. Současně byla zrušena smlouva s advokátem a bývalým policistou Václavem Láskou, který prověřoval pochybné zakázky, vytipoval jich jedenáct, a připravil podklady pro prvních osm trestních oznámení. Zároveň tento advokát oznámil, že na dalších trestních oznámeních pracuje, ale od této práce byl odstaven. 

To vše se událo za zády primátora Bohuslava Svobody, který tvrdí, že pan Lich byl odvolán právě kvůli tomu, že zahájil protikorupční tažení a že odvoláním ředitele přijde Praha o sto až sto padesát milionů. Rovněž prohlásil, že je odhodlaný na valné hromadě, která se má sejít tento týden nejspíš v úterý nebo ve čtvrtek, odvolat celou dozorčí radu či obměnit alespoň její část.

V pátek 17. srpna obsadila kanceláře dopravního podniku protikorupční policie, která tam hledala materiály, jež se vážou ke sporným zakázkám, jako jsou SMS jízdenky, papírové lístky na MHD, marketingové a poradenské služby, vybavení metra novými obrazovkami, za jejichž umístění musel dopravní podnik nesmyslně měsíčně platit 1,5 milionu, jak řekl ředitel Lich v nedělních Otázkách Václava Moravce atd. Jen v minulém roce podle bývalého ředitele byly bez smluv vyplaceny dvě miliardy korun. Policie si odvezla balíky dokumentů. Právo informovat o tom, jestli proti bývalým manažerům bude vyneseno obvinění, si vymínilo Vrchní státní zastupitelství, které vede Lenka Bradáčová.

Problém je v tom, že takovým argumentům i rychlosti, s kterou byl odvolán pan Licha se dá těžko věřit, jako se dalo těžko věřit důvodům a rychlosti, s jakou byl odvolán ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, kterému se vyčítalo, že chtěl navýšit rozpočet. Tentokrát jde o něco podobného: tehdy se mělo zabránit jmenování Lenky Bradáčové do funkce Vrchního státního zastupitele v Praze, tentokrát jde zřejmě o to zabránit ve vyšetřování sporných zakázek.

I způsob odvádění pozornosti od skutečného problému je i v tomto případě stejný, jako byl tehdy, když se boj o nezávislost státních zástupců zejména mladších, vzdělanějších právníků se zahraniční zkušeností a větší hrdostí, snažil nový ministr Pavel Blažek a jiní politici nazývat válkou státních zástupců. I tentokrát rival primátora Bohuslava Svobody v ODS Boris Šťastný se snaží, viz lidovky.cz z 18. srpna, z boje proti korupci v dopravním podniku učinit souboj dvou klanů napojených na různé podnikatele, kteří soupeří o moc. Pana Liche dokonce obvinil ze snahy připravit podnik na privatizaci a primátora, že se snaží přejít z ODS k TOP 09. Nic z toho ale nedoložil: jde o pouhé chýry. Naopak primátor se proti takovému tvrzení ostře ohradil a řekl, že z ODS nechce odejít. Premiér Nečas primátora podpořil.

Za nepřesvědčivý je možné považovat i výrok předsedy dozorčí rady Jiřího Nouzy, který prohlásil: "Já říkám konečně, že začala policie konat." Nepřesvědčivý je tento výrok hlavně proto, že mezi vytipovanými spornými zakázkami je i systém SMS jízdenek, který provozuje firma Crowsnest Pavla Kopečky, s kterým v minulosti pan Nouza podnikal. 

Či výrok nové ředitelky dočasně pověřené řízením dopravního podniku Magdaleny Češkové, která v minulosti - kdy rovněž dočasně podnik vedla - rozdala na odměnách 8,5 milionu korun a za éry Petra Dvořáka, z které jsou podezřelé zakázky, zastávala post zástupkyně ekonomického ředitele. Ta minulý týden prohlásila, že vyšetřování podporuje, jenže dodala, že chce vypracovat mnohem komplexnější audit, než ten, co zadal ředitel Lich, a upozornila, že takový audit vyžaduje dlouhé měsíce práce. Jinými slovy se staví na stranu těch, kteří by chtěli vyšetřování oddálit či dokonce zastavit.

To byl nejspíš i hlavní důvod, proč v dopravním podniku nakonec zasáhla protikorupční policie, aby zabránila odkladům a zničení důležitých podkladů, které by mohly usvědčit podezřelé osoby z přípravy předražených či jinak nevýhodných zakázek. Do protiútoku přešlo ale i bývalé vedení: když se začaly podezřelé zakázky vyšetřovat, bývalý ekonomický ředitel Ivo Štika, na kterého údajně bylo podáno trestní oznámení, podal na oplátku trestní oznámení na Vladimíra Liche.

V tomto sporu jde ale o víc než o bývalého ředitele pana Liche a primátora Svobodu: kdyby se za primátora ODS nepostavila, a on by nakonec ztratil svou pozici - na valné hromadě má ODS šest hlasů a TOP 09 pět hlasů - či dokonce byl nucen rezignovat, mohla by si ODS v Praze tímto krokem oslabit svou pozici, a dokonce i rozbít koalici a z Bouslava Svobody učinit hrdinu, jako se to povedlo Petru Nečasovi s Jiřím Pospíšilem, který dnes kandiduje - a zdá se že má velkou šanci - na hejtmana Plzeňského kraje. Navíc vyšetřování sporných zakázek se již po razii a pod vedením Lenky Bradáčové už zřejmě nezastaví, což by - byť třeba za čas - mohlo dát za pravdu právě primátorovi. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Letem světem (2)

18:08 Jan Campbell: Letem světem (2)

Boj svobody s covid-19