Karel Januška: Dopis soudkyni

22.02.2019 13:17

Otevřený dopis adresovaný soudkyni JUDr. Kateřině Šimáčkové, Ph.D. soudkyni ÚS od 7. 8. 2013.

Karel Januška: Dopis soudkyni
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Vážená paní soudkyně. Ve čtvrtek 21.2.2019 jsem poslouchal v rozhlase část rozhovoru s redaktorem Českého rozhlasu. Protože nemám takové možnosti, abych Vám mohl klást přímé otázky, činím to prostřednictvím portálu iDnes.

Vycházím z předpokladu, že v právním státě může občan činit vše, co mu zákon nezakazuje. Naopak musí činit to, co mu zákon přikazuje. Spory rozhoduje buď jeden soudce, nebo senát soudců. U trestných činů je nutné, aby rozhodnutí senátu bylo jednomyslné.

Vaše názory se opírají o předpoklad, že soudce má posuzovat spravedlivost svého rozhodnutí. K tomu, aby se občan domohl svých práv, měl by použít služeb „občanů s právnickým vzděláním“. Tento váš předpoklad je naprosto mylný.

Občan se na soud obrací proto, aby se u soudu potvrdila pravdivost jeho tvrzení. K formulaci nepotřebuje žádné advokáty. Soud buď shledá předložené důkazy za dostatečné a potvrdí pravdivost žaloby, nebo žalobu zamítne.

Vždy byla a pořád je služba soudů placená. Dříve než se soudce začne problémem zabývat, musí vyměřit soudní poplatek a požádat žalobce o potvrzení své nezávislosti.

Když soudce vynese rozsudek (jménem republiky), tím končí proces v zemích, kde je jednostupňové soudnictví. Naše Ústava předpokládá dvoustupňové řízení. Z toho plyne, že kterýkoliv účastník řízení má možnost požádat o to, aby rozhodnutí soudu v prvém stupni potvrdil jiný soud. Tím se pozastavuje výkon rozhodnutí soudu prvého stupně a rozhodnutí o pravdivosti žaloby musí učinit soudce odvolacího soudu. Strana, která ve sporu neuspěla, má nárok činit vše, co jí zákon nezakazuje. Odvolání znamená: "Beru na vědomí rozhodnutí soudce prvního stupně. S rozhodnutím nesouhlasím, a žádám (mohu činit vše, co mi zákon nezakazuje), aby spor rozhodl soudce odvolacího soudu." Soud, který rozhodl v prvém stupni, už se nikdy nesmí sporem zabývat. Porušil by i základní článek 82. Ústavy. Rozhodoval by závisle na právním názoru nadřazeného soudu.

Můj závěr: Ústavní soud nerespektuje zákony matematiky. Základem spravedlivého rozhodování je pravda. Soudcům je dovolené, aby rozhodovali nespravedlivě (ignorovali důkaz opakem).

Vážená paní soudkyně. Doufám, že mi na můj e-mail odpovíte. Zaručuji Vám, že odpověď zveřejním stejným způsobem.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

16:59 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň o…