Karel Wichs: V Radě bezpečnosti OSN od ledna zasedá pět nových nestálých členů

06.01.2015 15:21

V novém roce zasedlo do Rady bezpečnosti OSN pět nových nestálých členů. Konkrétně jde o Španělsko, Venezuelu, Angolu, Malajsko a Nový Zéland.

Karel Wichs: V Radě bezpečnosti OSN od ledna zasedá pět nových nestálých členů
Foto: OSN
Popisek: OSN

To povzbudilo palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Okamžitě ohlásil, že Radě znovu předloží požadavek na konec izraelské okupace a uznání palestinského státu. 30. prosince Rada bezpečnosti tento návrh zamítla.

Být vybrán, byť bez práva veta, znamená mezinárodní prestiž. Umožňuje to posílit bilaterální vztahy s dalšími členskými zeměmi OSN, dozvídat se z první ruky geostrategické informace, aktivně se podílet na řešení aktuálních mezinárodních problémů.

Mezi úkoly Rady bezpečnosti patří mimo jiné řešit spory členských zemí, vyhlašovat sankce vůči vládám, které narušují mír, a schvalovat vojenské akci vůči agresorům.

Získat křeslo nestálého člena není levná záležitost. Odhaduje se, že Španělsko za posledních deset let, co o ně usiluje, vydalo na své zvolení 20 milionů dolarů.

Druhým uchazečem za region bylo Turecko. Někteří se domnívali, že by se Ankaře mělo vyjít vstříc, když už Brusel oddaluje přijetí Turecka do Evropské unie. Uškodilo mu však, že vloni na podzim nechtělo dovolit Kurdům na svém území odejít do války proti Islámskému státu. Španělsko zvítězilo až při třetím hlasování.

Venezuela se o místo nestálého člena ucházela za region jako jediná. To zřejmě přispělo k tomu, že byla zvolena vysokým počtem hlasů. Vyslovilo se pro ni 181 ze 193 zemí. Vláda Venezuely to pochopila jako uznání svých proruských postojů, jakož i vnitřní politiky, která potlačuje opozici.

Spojené státy léta upozorňují, že venezuelská politika neodpovídá zásadám charty OSN. Nečinily ovšem tak důrazně jako v roce 2006, kdy prosadily do Rady bezpečnosti místo Venezuely Panamu.

Je jisté, že Caracas bude podporovat Moskvu a v mnoha otázkách, včetně Palestiny a Sýrie, bude proti Washingtonu.

Ten se tváří, že mu to nevadí. Má právo veta. Ale jak to komentovala BBC, Venezuela jako nestálý člen Rady bezpečnosti bude po dva roky tlačit Spojené státy jako kamínek v botě.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český rozhlas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…