Karol Hrádela: Má být vnější kontrola státních zástupců?

23.03.2017 21:16

Bývalý mluvčí ministerstva spravedlnosti ve své tezi, aby podezření na protiprávní činnost státních zástupců řešil někdo mimo státní zastupitelství, má pravdu.

Karol Hrádela: Má být vnější kontrola státních zástupců?
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela
reklama

Případů, kdy je vážné podezření, že státní zástupci kryjí státní zástupce, je více. Specifický postup některých významných státních zástupců se dá dokázat listinnými důkazy z činnosti jiných institucí.

Za alarmující skutečnost odůvodňující změnu v kontrole státních zástupců subjektem mimo státní zastupitelství je, když oznámení na státního zástupce řeší tento státní zástupce, ke kterému část oznámení na něj doputuje z Nejvyššího státního zastupitelství, nebo když v závěrečné řečí vznese obhájce pochybnosti o činnosti státního zastupitelství a nejmenovaná skutečně vysoce postavená a mediálně známá státní zástupkyně za to dá na něj podnět k případnému kárnému řízení. Tak, jak má obhájce hájit své klienty, tak mají státní zástupci důsledně prověřovat, zda nebyl spáchán trestný čin, a nejednat tak, aby se klienti domnívali, že někteří státní zástupci někdy kryjí pachatele trestné činnosti a zastrašují obhájce.

Prověřování činnosti státních zástupců subjektem mimo sféru státního zastupitelství, ale i mimo sféru ministerstva spravedlnosti, i já považuji za zásadní. Pokud by někdy k tomu došlo, tak rád osobně mu předám řadu listinných důkazů o činnosti některých státních zástupců. Nejsem práskač, ale situace je závažná. Jde o právní stát. Právo jsem šel studovat, abych pomáhal lidem a chránil je pře útiskem silnějších… Nejsem advokátem pro to, abych zneužíval slabší ke svému prospěchu, vydělával na nich, nebo abych ve vlastním zájmu mlčel, když vidím bezpráví, které dle mého přesvědčení v posledních několika letech ...

Kéž poslanci svoji myšlenku vnější kontroly činnosti státních zástupců prosadí (v což moc nevěřím) a nejde jen o populistický předvolební výkřik. Naši spoluobčané si i se všemi svými klady a zápory si spravedlnost zaslouží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

21:37 Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

Protibabišovská média, ať už se jedná o ta veřejnoprávní (v tom posledním případě Český rozhlas) neb…