Ladislav Žák: Co skutečně hledá Izrael v Gaze…?!?

02.08.2014 20:40

Vojenská ofenzíva Izraele v pásmu Gazy neskončí, dokud nebudou zničeny všechny podzemní tunely, které využívají bojovníci palestinského hnutí Hamás k akcím proti židovskému státu. Ve čtvrtek to již po několikáté oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a zní to docela nelogicky.

Ladislav Žák: Co skutečně hledá Izrael v Gaze…?!?
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Není tajemstvím, že aby mohly být tunely využity k akcím proti Izraeli, měly by logicky ústit na jeho území a sloužit ke skrytým přesunům palestinských bojovníků k nečekaným útokům a jejich následnému stažení. Pojďme připustit, že si Palestinci mohou pod Gazou kopat třeba metro nebo Gazablanku a Izraeli do toho opravdu nic není.

Z toho plyne, že pro likvidaci tunelů má Izrael plně k dispozici vlastní území a nepřeberné množství skenovacích metod, které jsou schopny odhalit anomálie pod zemským povrchem. Například naši egyptologové hledají podobným zařízením pod povrchem pouště systémy hrobek a jiných staveb. Během jedné nebo dvou kalibrací by takové zařízení mělo celkem spolehlivě ukazovat s malými výjimkami jenom tunely, které potom možné na izraelské straně odpálit. Asi by to při větší náloži mohlo nadzvednout i zemi na palestinské straně, ale rozhodně by to nestálo stovky lidí život a stovky tisíc lidí střechu nad hlavou.

Sečteno a podtrženo, Izrael by ke zničení tunelů nemusel vytáhnout ze svých hranic paty. Nejsem schopen komplexně posoudit důvody, které vedou Izrael k takové míře násilí a hloupých soudců je už po světě dost. Jen si myslím, že zdůvodňovat rozpoutání války proti civilnímu obyvatelstvu likvidací tunelů je prostě chucpe. Stačilo by říci, že Palestinci mezi sebou kryjí ozbrojené fanatiky, kteří se neštítí opravdu ničeho, jen aby poškodili židovský stát a Židy jako jednotlivce národ i jako věřící. V Gaze je obtížné rozlišit pokojného občana od nebezpečného fanatika a je skutečností, že se toho nikterak nezříkají. Je třeba jasně říci, že Palestincům nejde o vlastní stát, jim jde o zničení Izraele. To je legitimní důvod k vojenské invazi proti těmto silám, ale nikoliv k útokům na nemocnice a školy..

Jestli někdo ví, proč je opravdu nutné tunely likvidovat uprostřed Gazy společně tisíci a tisíci domy, rád se nechám poučit. Židé znovu ukázali, jak jsou nám Čechům blízcí. I my v Čechách dovedeme tunelem zdůvodnit prakticky cokoliv…

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vasevec.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Šolta: Naše hory? "Přijďte pobejt!"

19:38 Jan Šolta: Naše hory? "Přijďte pobejt!"

Nekončící nejasnosti a narůstající pochybné obavy v zahraničních letoviscích mě dovedly k náhlé expe…