Leona Šlajchrtová: Španělský král Felipe VI. se ujal trůnu

19.06.2014 18:19 | Zprávy

Španělsko má nového panovníka. Po bezmála čtyřicetiletém panování krále Juana Carlose I. se dnes dopoledne ujal trůnu jeho jediný syn Felipe, nyní král Felipe VI. Stejně jako kdysi jeho otec, i Felipe VI. převzal korunu v nelehké době pro Španělsko.

Leona Šlajchrtová: Španělský král Felipe VI. se ujal trůnu
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Zatímco Juan Carlos I. byl prohlášen králem v listopadu 1975, kdy v zemi vládl diktátorský režim, a později se stal jednou z klíčových postav přechodu Španělska k demokracii, Felipe VI. složil královský slib v době, kdy na Pyrenejském poloostrově doznívá hluboká ekonomická krize, a místní obyvatelé cítí nebývalou hořkost ke všem španělským institucím včetně monarchie.

To má nový král změnit. Mnozí v něm vidí symbol nové éry – moderní a skromnější. Ostatně ani dnešní slavnostní ceremoniál nebyl nijak zvlášť okázalý. Krále vyhlásil španělský parlament, poprvé se tak stalo v souladu s ústavou z roku 1978. Tedy podle konstituce, kterou spoluvytvářel králův otec v turbulentních časech po pádu Frankovy diktatury.

Jednou z mála „opulentností“, jež si nový král s manželkou, královnou Letizií dovolil, byl přejezd z parlamentu do královského paláce v klasickém automobilu Rolls-Royce. V autě, které je před deseti lety vezlo jako tehdy čerstvé novomanžele. I na takové detaily si ale král bude muset dávat pozor, někteří Španělé ho už stačili za jízdu v luxusním voze zkritizovat na sociálních sítích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

15:57 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

Směr života jednotlivce často určují náhodná setkání. Je tomu tak i v případě, o němž začínám psát.