Lidé žádají změny v justici

02.10.2014 17:15 | Zprávy

Vážení zastupitelé občanů, oslovujeme tímto Vás a všechny spoluobčany znepokojené současným stavem justice, aby podpořili zde navržené změny zanesením do právního pořádku České republiky.

Lidé žádají změny v justici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Požadujeme:

      1. Odvolatelnost soudců

Zrušení čl. 82 odst. 2 ústavního zákona č. 1/1993 Sb. o Ústavě ČR o neodvolatelnosti soudců a přijetí novely zákona č. 6/2002 Sb. o soudech a soudcích upravující zánik funkce soudce. Nikdo nemá právo na jakékoliv nedemokratické výsady, proto každá veřejná osoba je zákonem upraveným způsobem odvolatelná, vč. soudců soudů všech stupňů.

      2. Přímá volba soudců

Přímé volby soudců a předsedů soudů veřejností. Délka mandátu soudce je 4 roky, volby současně s termíny voleb do krajů, např. 2016, 2020, 2024. Volební kampaň rovná, jednotně hrazená ze státních prostředků určených na chod justice, zákaz zapojení nestátních prostředků.

      3. Soudní poroty z veřejnosti

Soudní poroty byly činné na území dnešní ČR od r. 1848 do r. 1939. Zrušili je němečtí okupanti a následně i komunisté. Občanské forum v roce 1990 mělo obnovení soudních porot ve volebním programu, ale Klausova vláda je odmítla zavést, k vůli tomu, že by bránily privatizaci. Právo veta soudní poroty proti rozhodnutí soudce. Veřejnost vtažena přímo do soudní síně. Hrazení odměn porotců ze státních prostředků vyčleněných na chod justice. Náhodný výběr porotců nezávislým losováním pod zrakem veřejností. Soudní poroty z veřejnosti na kárných jednáních řešící pochybení soudců.

      4. Zodpovědnost soudců za prokázaná závažná pochybení

Jako v každém povolání, každý pracovník zodpovídá za způsobenou škodu, kterou způsobil neřádným výkonem svého povolání, a kterou musí v plné míře poškozenému nahradit. Možnost uzavření odborného pojištění každého soudce jednotlivě se nevylučuje.

      5. Zrušení smluvních odměn advokátů

Honoráře advokátů budou stanoveny pouze mimosmluvně na základě státního tarifu.

      6. Možnost zastupování obecným zmocněncem opakovaně a i v trestních řízeních.

Občany v civilních i trestních řízeních musí mít možnost zastupovat i laici, odpovědnost za výběr svého obhájce nesmí být občanům znemožněna. Zvýší se tím dostupnost služby a ochrana advokátů, kteří jsou České advokátní komoře (v níž je členství povinné) či systému nepohodlní a nyní se oprávněně bojí o ztrátu zaměstnání.

      7. Návrat ke starému občanskému zákoníku do vypracování nového.

Zpackaný občanský zákoník č. 89/2012 Sb. účinný ode dne 1.1.2014 nesplnil očekávání občanů ani odborníků upravit právní vztahy existující ve 21. století, proto bude podroben odborné a občanské kritice a důsledné novelizaci. Jsme si však současně vědomi, že jsme omezeni legitimním očekáváním občanů na stabilitu právního řádu v občanskoprávních vztazích.

      8. Zrušení povinnosti zastoupení advokátem u Nejvyššího a Ústavního soudu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: petice, ParlamentniListy.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…