Lubomír Šimek: Dezinformace a lži

25.04.2022 11:33 | Komentář

Pustím si televizní zprávy a přečtu si na internetu to, co mne zajímá. A vyskočí na mne bez přestávky slovo "dezinformace" a nutnost s nimi bojovat. Co ale vůbec ta dezinformace vlastně je? Obávám se, že to nevědí ani ti bojovníci. Pokusím se na položenou otázku hledat odpověď.

Lubomír Šimek: Dezinformace a lži
Foto: pixabay.com
Popisek: Pravda a lež - ilustrační foto

Marně jsem hledal definici třeba u naší eurokomisařky Jourové, která má ten svatý boj v EU zřejmě v náplni práce. Uznávám - mohl jsem se v těch tisícovkách stran nesrozumitelných textů, co plodí EU, přehlédnout. Marně jsem hledal definici také u vlády, která pro tyto účely zřídila dokonce samostatný web a vytvořila na Úřadu vlády služební místa. Našel jsem jen jakousi definici ve Wikipedii, a tak si dovolím ji ocitovat: "Dezinformace je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jednotlivce, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravosti." Dezinformace má tedy (alespoň podle této definice) dvě roviny. Je informací, a to lživou (klamnou, falešnou). To však nestačí - má současně i svůj cíl, a to ovlivnit úsudek (názor) člověka či více lidí. Že by mohla ovlivnit celou společnost, raději nechám bez komentáře - nebyl by slušný.

Co je ale lživá informace? Zkusím zabrousit do historie. Úroveň lidského poznání kdysi dospěla k závěru, že Slunce a hvězdy se otáčejí kolem Země. Pak přišel Galileo Galilei a dokázal, že tomu tak není. Pravdivá informace musí obstát před důkazy opaku. K vymezení lži si dovolím použít knihu M. Scotta Pecka Nevyšlapanou cestou: "Existují dva druhy lží - bílé a černé. Černá lež je tvrzení, o němž víme, že je nepravdivé. Bílá lež je tvrzení, které sice samo o sobě nepravdivé není, ale podstatnou část pravdy vynechává. Taková lež ovšem nepřestává být lží a není o nic omluvitelnější než černá. Vláda, která pomocí cenzury před svým lidem zatajuje důležité informace, není o nic demokratičtější než ta, která hlásá nepravdy. Život v naprosté oddanosti k pravdě ale předpokládá přijímat nesouhlas jiných. Jediný způsob, jak si ověřit, že naše mapa (názor na svět, pozn. LŠ) platí, je vystavit ji kritice a ohrožení ze strany tvůrců ostatních map. A právě tak jako musí jedinec přijímat, a dokonce vítat nesouhlas se svou mapou skutečnosti a svým způsobem jednání, aby dospěl k větší moudrosti a výkonnosti, měly by i organizace (kam patří i stát a jeho orgány, pozn. LŠ) přijímat a vítat kritiku, jestliže chtějí zůstat životaschopné a progresivní."

Teď k té druhé rovině, tedy ovlivňování jiných lidí. Lze než konstatovat, že každá informace, poskytnutá druhému, je způsobilá toho druhého ovlivnit. Je-li poskytnuta ve veřejném prostoru (televize, rozhlas, internet apod.), je způsobilá ovlivnit více lidí. Jednoduché příklady. Rodiče ráno upozorní potomka, že je už půl osmé - potomek sebou musí hodit, aby přišel do školy včas. Podle předpovědi počasí má za dva dny pršet - zahrádkář si naplánuje sekání trávy na jiný den. Záleží samozřejmě na tom, zda informace je pravdivá, či je černou nebo bílou lží. Přisuzovat ale tomu druhému či druhým neschopnost rozlišit pravdu od lži představuje podle mého názoru naprosté znevážení jeho osobnosti. Tady jsme už ale v rovině poruch osobnosti takových přisuzovačů - zájemce o tuto problematiku odkazuji např. na knihu Hadi v oblecích autorů Hareho a Babiaka. Metodám ovlivňování jiných se podrobně věnoval František Koukolík v knize Vzpoura deprivantů (viz Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 236. díl - ZDE).

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 47471 lidí

Mezi metody ovlivňování patří rovněž propaganda. Již vzpomínaný M. Scott Peck uvádí, že expertem v této oblasti je americká CIA. Ta rozlišuje propagandu bílou, černou a šedou. Bílou se rozumí propaganda využívající bílou lež, černá využívá prostou černou lež a šedá černou lež, nepravdivě připsanou jinému zdroji.

Nejen mne naprosto zaskočila výzva vlády k nahlašování tzv. dezinformací, navíc bez znalosti souvislostí, na které jsem se snažil poukázat. Někteří tento postup nazvali návratem k totalitě, jejímž asi nejviditelnějším představitelem je důvodně Josif Vissarionovič Stalin. Dovolím si citaci z knihy Waltera Kerra "Obyčejný" Stalin: "Stavidla atmosféry permanentního strachu, že podezřelým se může stát každý, když jen sebeméně zapochybuje o správnosti jediné generální linie, byla otevřena dokořán. V té době bylo běžné, že i dobří přátelé posílali udání jeden na druhého. Někdy jen ze strachu, aby sami neskončili na popravišti, jindy proto, že se udavačství pokládalo za synonymum občanské uvědomělosti." Až tak hluboko ti, co nám nyní vládnou, klesli.

Konkrétní případy použití bílé a černé lži a použití jednotlivých druhů propagandy ze strany našich "nezávislých" sdělovacích prostředků a politiků s plnými ústy demokracie si dokáže dovodit laskavý čtenář nepochybně sám. K těm politikům ještě jednu poznámku. Ti vládní tvrdí, že čelí "výzvám", a očekávají za to obdiv. Jenže ty "výzvy" jsou ve skutečnosti problémy, a když je neřeší, obdiv si nezaslouží. Někteří jdou tak daleko, že řešení dokonce odmítají s tím, že je vyřeší za ně někdo jiný, dnes většinou orgány EU. Člověk, který požaduje, aby jeho problém odstranil někdo jiný, si ale mou úctu věru nezaslouží.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Jen relativně pozitivní závěr roku v průmyslu

16:16 Petr Dufek: Jen relativně pozitivní závěr roku v průmyslu

Výsledek průmyslu za prosinec je slabší, než na první pohled vypadá. Výroba se sice zvýšila meziročn…