Luboš Olejár: Žádáme odmítnutí zákona o univerzitních nemocnicích

10.6.2017 6:40 odp.

Žádáme jménem českých pacientů odmítnutí zákona o univerzitních nemocnicích!

Luboš Olejár: Žádáme odmítnutí zákona o univerzitních nemocnicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Luboš Olejár

Vážené poslankyně a poslanci,

žádáme Vás, abyste návrh zákona o univerzitních nemocnicích zamítli.

Ústava ČR závazně ustanovuje odpovědnost státu za dostupnost zdravotní péče a tu může stát v nutném rozsahu zaručit pouze v případě vlastnické kontroly nad špičkovými nemocnicemi a nemocnicemi páteřní sítě. Tato odpovědnost může být přenesena výhradně na krajskou samosprávu, ale nesmí přitom zaniknout, ani nesmí být svěřena jiným institucím, žádná úprava nesmí umožňovat její zrušení odstátněním.

Navržený zákon však umožňuje odstátnění jakýchkoliv nemocnic a jeho propagátoři falešně tvrdí, že to tak není.  Ve skutečnosti poukazování na složení správních rad a jejich případnou vůli nemocnice neprivatizovat, není žádnou zárukou. Tímto způsobem není možné nahradit výslovný zákaz privatizace zákonem. Neochota zařadit tento zákaz do zákona usvědčuje autory z jejich skutečných záměrů, které jsou protiústavní.

Zákon by také umožňoval nebezpečné organizační a vlastnické změny, které jsou motivovány ekonomickými a osobními zájmy a nejsou v zájmu občanů ani pacientů.

Z těchto důvodů je zákon pro pacienty nepřijatelný, a když nebyla vůle udělat poctivý zákon o nemocnicích páteřní sítě, je nutné jako provizorní řešení upravit způsob financování nemocnic. Je pro nás překvapením i to, že ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík se ani nesnažil vyslechnout naše argumenty k návrhu zákona, nepřipustil diskusi. Klademe si otázku, proč nechtěl projednat naše věcné výhrady, jak zde uvádíme.

Máme již dostatek zkušeností se špinavou metodou uvést nemocnici do deficitu a potom se podvodně tvářit, že soukromý investor ji zachrání. Víme, že na tom vydělá ten „dobrodinec“ a doplatí na to trvale pacienti. Kdyby k něčemu takovému došlo, budeme žádat, aby byla provedena zásadní kontrola a účastníci byli pohnáni k odpovědnosti.

Luboš Olejár, prezident
Svaz pacientů ČR

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Středopravá Fialova vláda zřejmě zastropuje marže pohonných hmot. Jde o krok, na nějž si netroufla ani levicová ČSSD

13:15 Lukáš Kovanda: Středopravá Fialova vláda zřejmě zastropuje marže pohonných hmot. Jde o krok, na nějž si netroufla ani levicová ČSSD

Ministerstvo financí navrhuje zastropovat marže čerpacích stanic a distributorů pohonných hmot. Činí…