Lukáš Jelínek: S blížícím se sjezdem ČSSD ožívají Sobotkovi oponenti

18.06.2014 10:21 | Zprávy

Po víkendu můžeme odhadovat, že pokud aspoň čtvrtina sociálních demokratů přijde k letnímu referendu, které jejich ústřední výkonný výbor schválil, pravděpodobně podpoří myšlenku na sestavování kandidátních listin do různých typů voleb všemi členy strany.

Lukáš Jelínek: S blížícím se sjezdem ČSSD ožívají Sobotkovi oponenti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaorálek, Tejc a Sobotka

Tam, kde v personalistice není s to zasáhnout centrum, budou moci předvést svoji zásadovost lidé na nejnižší partajní úrovni. To oni čerstvě ponesou odpovědnost za každého lumpa, který se v oranžovém dresu bude hlásit o mandát.  

Jasnější ale už také je rozložení sil v nejvyšších patrech ČSSD. Dvě třetiny nejvyššího stranického orgánu mezi sjezdy odmítly nápad poslance Jeronýma Tejce, aby se sociální demokraté v referendu vyjádřili i ke zdanění církevních restitucí a sektorové dani. Bohuslav Sobotka tak může na chvíli vládnout o trochu klidněji.  

Dusno však bude stoupat s blížícím se sjezdem, který byl svolán na březen příštího roku. Předpokládá se, že se jej zúčastní víc delegátů než obvykle – ovšem zhruba o pár stovek. Nápad, aby bylo delegátů přes tisícovku, se nejspíš realizovat nepodaří. I tak se ale zvýší legitimita zvoleného vedení.  

Bylo by sebevražedné, kdyby se po roce vládnutí sociální demokraté rozhlíželi po jiném předsedovi než Sobotkovi. O to intenzivnější ale bude přetahovaná o místopředsednická křesla.  

Zájemci, kterým tento zářez dosud chybí, a přesto mají slušné šance, jsou především předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček. Obhajobu plánují Martin Starec, Alena Gajdůšková a Lubomír Zaorálek.  

Jediné ženě ve vedení ČSSD ale u spolustraníků škodí ústup v bitvě o revizi církevních restitucí. Vedla totiž komisi, která měla přinést, a nepřinesla nápravu. No a ministr zahraničí má problém přesvědčit sociální demokraty, že v ukrajinské krizi není radno podléhat moskevské propagandě.  

O post prvního místopředsedy si pravděpodobně řekne ministr vnitra Milan Chovanec, který by tak zúročil obratný manévr po loňské povolební schůzce s prezidentem. Proslýchá se však, že bude mít soupeře v dalším účastníkovi lánského dýchánku, Jeronýmu Tejcovi.  

Zatímco Chovanec chce Sobotkovi krýt záda, Tejc mu jde, obrazně řečeno, po krku. Byl to ostatně on, kdo se u příležitosti referenda pokusil Sobotkovi zkomplikovat koaliční vládnutí.  

Tejc je ovšem zkušený a obratný politik, který při první porážce neutíká z boje. Není proto překvapením, že to bude nakonec on, kdo po nezájmu jihomoravského hejtmana Michala Haška o místo na špici ČSSD zvedne prapor Sobotkovy vnitrostranické opozice.  

Původně se sice spekulovalo i o některém z hejtmanů, například o jihočeském Jiřím Zimolovi, jenž jako první vyvodil odpovědnost z neloajality vůči lídrovi, ale z praktických důvodů je výhodnější, když vůdce předsedových oponentů pochází z poslaneckých lavic.  

Do sjezdu se může udát spousta věcí, za které budou chtít sociální demokraté Sobotkovi vyčinit. S výjimkou krátké premiérské éry Jiřího Paroubka se vždy našli v ČSSD nespokojenci, kteří za levicových vlád vedli s šéfem kabinetu polemiku, nebo mu rovnou mydlili schody.  

A protože ne každý sociální demokrat chápe, že ke koalici patří i kompromisy, jistě se časem ocitne pod tlakem i Bohuslav Sobotka. Na sjezdu může být ve funkcích obklíčen kritiky, nebo se může dočkat usnesení, která mu vládnutí ztíží.  

Informace, že zosobněním alternativy se chystá být bývalý stínový ministr vnitra a současný šéf sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc s pověstí v řadě oblastí kompetentního politika se silnou autoritou, je cenná a zásadní nejen pro sympatizanty Lidového domu.  

Až totiž vyprchá pachuť z říjnového puče, bude Tejc mimořádně těžkým soupeřem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČSSD , Jelínek , Sobotka

autor: rozhlas.cz

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…