Lukáš Kovanda: Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejvyšší v historii

25.11.2017 21:33

Souhrnná důvěra v českou ekonomiku v listopadu nepatrně klesla, a to z říjnové hodnoty příslušného ukazatele 99,3 bodu na rovných 99 bodů.

Lukáš Kovanda: Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejvyšší v historii
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Nutno poznamenat, že vyšší než uvedené říjnové hodnoty ale ukazatel dosáhl naposledy v květnu roku 2008, tedy na vrcholu tehdejší, předkrizové konjunktury. Důvěra v českou ekonomiku se tak stále, i v listopadu drží na dlouhodobě vysoké úrovni. Znatelnějšímu poklesu celkové důvěry zabránilo poměrně citelné zvýšení důvěry spotřebitelů, která se v listopadu dostala na nejvyšší úroveň za celou historii měření, tj. od roku 1998. Podnikatelský sentiment se naopak propadl. Zatímco podnikatelé ve stavebnictví jsou citelně optimističtější než v říjnu, průmyslníci vykazují horší sentiment. Je však důležité říci, že v říjnu byla důvěra českých průmyslníků nejvýše od dubna 2011, kdy tuzemská ekonomika prožívala krátkodeché, exportem tažené oživení. Podnikatelé stále pozitivně vnímají znatelný a zároveň plošný růst ekonomiky jak u nás, tak v eurozóně. Podnikatelé ve stavebnictví pak příznivě pociťují obnovení investiční činnosti jak soukromé sféry, tak i vlády, které souvisí se zrychlením čerpání prostředků z fondů EU. Toto čerpání posílí svoji dynamiku v příštím roce. Celou řadu projektů financovaných evropskými penězi zajišťuje tuzemský segment inženýrského stavitelství, což zásadním způsobem přispívá ke zlepšení nálady mezi tuzemskými podnikateli ve stavebnictví.

Spotřebitelé se zase těší ze svižného růstu reálných mezd. Náladu jim lehce kazí inflace, zejména v segmentu potravin a také bydlení. Obava z inflace i přes aktuální pokles je stále blízko svého historického maxima, měří se od roku 2001. Spotřebitelé totiž vnímají velice nízkou míru nezaměstnanosti a neobávají se tolik o svoji budoucí ekonomickou situaci. V nadcházejících měsících lze očekávat další růst celkové důvěry v ekonomiku. Spotřebitelům totiž zlepší náladu celoroční odměny a bonusy vyplácené ke konci roku, které letos budou díky růstu ekonomiky a obecné prosperitě rekordní.  

Lukáš Kovanda

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Bude ČR čistým plátcem do rozpočtu EU už od příštího roku?

11:07 Ivan David: Bude ČR čistým plátcem do rozpočtu EU už od příštího roku?

Evropská komise ve středu předložila nový návrh Víceletého fiskálního rámce (VFR) pro léta 2021 až 2…