Lukáš Kovanda: Možný pád Řecka v pěti otázkách a odpovědích

09.06.2015 8:26 | Zprávy

1. Jak hodnotit dohodu o sloučení všech splátek do jedné, která má být vrácena na konci měsíce? Může být konstruktivní ve smyslu, že řecká vláda do té doby skutečně zvládne vyjednat s EU podmínky záchranného balíčku, nebo jde jen o odsouvání bankrotu?

Lukáš Kovanda: Možný pád Řecka v pěti otázkách a odpovědích
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Řekové si návrhem kupují čas. Spoléhají se na to, že Spojené státy ještě zatlačí na Brusel a Berlín, aby zmírnily své požadavky. Pak by byl kompromis možný. Řecko by pak také splatilo sloučené splátky a stále ještě by se – alespoň formálně – nejednalo ani o platební neschopnost, ani o restrukturalizaci dluhu. Sloučení půjček splatných v daném kalendářním měsíci totiž regule mezinárodního měnového fondu umožňují, v polovině osmdesátých let využila daný institut Zambie. Takže se nejedná o zcela bezprecedentní situaci, byť samozřejmě platí, že Řecko je vůbec první ekonomicky vyspělou zemí, která se k takovémuto řešení uchyluje.

2. Zvýšila se tímto výjimečným krokem pravděpodobnost bankrotu?

V nepatrné míře určitě ano. Řekové působí roztěkaně a nejistě, když nejdříve splátku přislíbí, a za pár hodin ji ruší a žádají sloučení splátek. Nepočínají si zrovna dvakrát věrohodně, což registruje nejen věřitelská strana, ale i finanční trhy. Ani jedna z vyjednávajících stran si zjevně nepřeje vyhlášení platební neschopnosti, byť třeba jen částečné. Stále si myslím, že dohoda je nejpravděpodobnějším řešením. Nejdříve musí být vyčerpány všechny možnosti, včetně sloučení půjček, aby pak jedné z vyjednávacích stran mohly – pod již těžko snesitelným tlakem – „konečně“ rupnout nervy. Pak se dočkáme nějaké kompromisní dohody. Není výjimečné, že takovéto zásadní „dealy“ jsou uzavírány doslova za minutu dvanáct.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.