Lukáš Kovanda: Mzdy letos rostou nejrychleji za 15 let, “mzdová velejízda” přitom skončí až na konci roku

04.06.2018 19:10

Komentář k vývoji průměrné mzdy v prvním čtvrtletí, na základě dnešních dat Českého statistické úřadu

Lukáš Kovanda: Mzdy letos rostou nejrychleji za 15 let, “mzdová velejízda” přitom skončí až na konci roku
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Mzdy v prvním letošním kvartálu vzrostly reálně meziročně o 6,6 procenta, a překonaly tak očekávání. Trh ve střední hodnotě totiž počítal s růstem ve výši 6,2 procenta. Mzdová dynamika se oproti loňskému roku dále zvýšila. Jedná se o nejrychlejší meziroční růst reálné mzdy od prvního čtvrtletí roku 2013, tedy za uplynulých patnáct letech. Ještě nikdy až do letošního roku průměrná mzda v prvním čtvrtletí roku nepřevýšila úroveň 30 tisíc korun. Letos však ano, čímž navázala na historicky první překonání čtvrtletní úrovně 30 tisíc korun v posledním kvartále loňského roku. 

Vedle stále napjatější situace na trhu práce přispělo ke zrychlení mzdové dynamiky také další navýšení minimální mzdy. Od ledna 2018 se minimální mzda zvýšila poměrně výrazně z 11 tisíc korun na 12 200 korun. Ve veřejné sféře se projevilo – a po většinu roku projevovat bude – loňské listopadové navýšení platů státních zaměstnanců. Podobný růst platů ve státním sektoru se však již letos nezopakuje, pročež růst výdělků ve státní sféře za celý rok 2018 zaostane za růstem mezd ve sféře tržní. I v tržní sféře se ovšem dynamika růstu mezd bude postupně zmírňovat. Už nyní lze pozorovat zásadní zmírnění růstu ziskovosti firemní a podnikové sféry, který způsobí zvolnění meziroční dynamiky vyplácených bonusů, čtvrtletních i celoročních odměn a na přelomu roku pak také povede k nižším nárokům při kolektivním mzdovém vyjednávání. Zkrátka se tak projeví fakt, že mzdy nemohou delší dobu růst výrazně rychleji než produktivita práce, což byl případ poslední doby. Za celý letošní rok ovšem mzdy vzrostou i tak o velice solidních 6,1 procenta v reálném vyjádření. Příští rok pak dojde k citelnému zvolnění jejich reálného růstu, na hodnotu kolem 3,5 procenta.

Rok 2018 bude prvním rokem v historii ČR, kdy průměrná mzda za celý rok překoná úroveň 30 tisíc korun. Úroveň 20 tisíc korun překonala v roce 2007.

Lukáš Kovanda, Ph.D.,
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice proti výstavbě sportovní haly v katastrálním území Kamýk

19:01 Petice proti výstavbě sportovní haly v katastrálním území Kamýk

Petice proti výstavbě sportovní haly na parcele č. 1867/1 v katastrálním území Kamýk a pro zřízení p…