Většina trhu nyní říká, že koronavirová krize ke znatelnému poklesu cen nemovitostí nepovede. Dostaví se prý spíše přechodná stagnace či jen plíživý růst cen. To ve svém základním scénáři předpokládá i Česká národní banka. Pokud však nastane scénář nepříznivý, ceny realit se dle centrální banky propadnou zhruba o pětinu.
Předevčírem přitom ČNB oznámila uvolnění svých doporučení pro poskytování hypoték. Potvrdila, že komerční banky mohou klientům standardně půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti, zatímco před úderem koronaviru to bylo jen 80 procent. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu. Hypotečnímu a nemovitostnímu trhu tyto kroky poskytnou pozitivní impuls. Podpoří jej dále i to, že ČNB se rozhodla také snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy.
Centrální banka zkrátka uvolňuje regulace, aby komerčním bankám „rozvázala ruce“. Banky kvůli koronakrizi čelí nečekaným výzvám, jež významně ohrožují jejich letošní ziskovost. A ČNB uvolňuje i proto, že koronakrize samotná představuje faktor, který nemovitostní trh tlumí. Proto už není třeba, aby jej ještě navíc v dosavadní míře regulacemi tlumila sama ČNB.
Zároveň je třeba říci, že ČNB teď svými kroky signalizuje, že se obává možného dramatického propadu cen realit. A to zřejmě i propadu o více než oněch zhruba dvacet procent. Ať už dvacetiprocentní či hlubší propad by měl dle pesimistického scénáře ČNB nastat v příštím roce, od roku 2022 by se pak růst cen obnovil. Pesimistický scénář s může zhmotnit například v případě možné druhé vlny pandemie koronaviru, která nyní celosvětově hrozí den o dne stále zřetelněji.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV