Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty zlevňují, klesající cena ropy je silnější než efekt oslabující koruny

19.09.2020 9:10

Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech pátý týden v řadě zlevňovaly, a to rychleji než o týden dříve. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech poklesla druhý týden v řadě o sedm haléřů na litr a činí nyní 27,79 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala třináct haléřů na litr a stojí 27,16 koruny.

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty zlevňují, klesající cena ropy je silnější než efekt oslabující koruny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

V příštím týdnu lze v ČR očekávat pokles cen pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Pokles cen pohonných hmot bude výslednicí protichůdného působení vlivu zlevňující ropy a současně oslabující koruny. Tyto děje probíhají od přelomu srpna a září a mají společný důvod. Prodejci pohonných hmot je v příštím týdnu do svých cen teprve výrazněji promítnout, neboť ceny pohonných hmot se vyvíjejí se zpožděním zhruba dvou až tří týdnů za vývojem cen ropy na světových trzích.

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

3%
97%
hlasovalo: 20618 lidí

Tlak na pokles cen pohonných hmot v září získal nový impuls v podobně citelného propadu cen ropy. Ropa typu Brent zlevnila od začátku září z úrovně 45,60 dolaru za barel na 41,70 dolaru za barel. Důvodem je celosvětový nárůst obav z toho, že druhá vlna pandemie koronaviru bude mít závažné ekonomické důsledky, srovnatelné s těmi vlny první.

Tato samá negativní nálada trhů ovšem také oslabují korunu, což efekt levnější ropy tlumí a utlumí. Pohonné hmoty v ČR ovšem i tak zlevní.

Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně, v září, levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Maďarsku je srovnatelně drahý. Na Slovensku, v Rakousku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, ale také ve Slovinsku. V Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

18:38 Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

Polední tisková konference vlády otřásla zemí. „Od zítřka nastává v naší zemi lockdown,“ shnruje děn…