Lukáš Kovanda: Švýcarská zkušenost ukazuje, že silná měna ekonomice svědčí

28. 1. 2016 17:10

K vyjádření prezidenta Zemana k výhodám silné měny

Lukáš Kovanda: Švýcarská zkušenost ukazuje, že silná měna ekonomice svědčí
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Prezident ČR Miloš Zeman se dnes vyjádřil k výhodám silné koruny. Doslova uvedl, že, uvádí ČTK, „silná měna nutí k inovacím, zvyšování produktivity práce, vytváří tlak na konkurenceschopnost. Slabá měna je naopak jakýmsi polštářem, na kterém pohodlně spočíváme a naše motivace pro inovace je poněkud slabší. To je jeden z důvodů, proč jsem zastáncem silné koruny.“ Slabší kurz koruny je tak podle něj pro exportéry jen krátkodobou výhodou. S těmito výroky nezbývá než souhlasit. Mají oporu v nejnovější odborné literatuře i aktuálně realizované praxi.

Například loňská studie curyšské Spolkové vysoké technické školy, která zkoumala chování firem švýcarského zpracovatelského průmyslu v letech 1998 až 2012, dospěla k obdobným závěrům. V uvedeném období, charakteristickém poměrně výraznými pohyby reálného směnného kursu franku, nedošlo k výraznějším změnám zaměstnanosti ve švýcarském průmyslnictví. Při posílení franku ovšem docházelo k poklesu zaměstnanosti pracovníků s nižší kvalifikací při současném růstu zaměstnanosti pracovníků s vyšší kvalifikací. Silnější měna nutí firmy ke konkurenceschopnější produkci, což zvyšuje jejich inovační úsilí a poptávku po vysoce kvalifikované práci. Naopak klesá poptávka po práci s nižší kvalifikací, protože výroba, která ji využívá, v případě posílení měny spíše podléhá zahraniční konkurenci.

Celkově tedy posílení měny vede k růstu produktivity ekonomiky při víceméně nezměněné míře zaměstnanosti. Naopak slabá měna, jak podotýká prezident Zeman, vytváří určitý „polštář“, který ovšem konzervuje nepříliš konkurenceschopnou výrobu a dlouhodobě vede k zaostávání ekonomiky za svým potenciálem. To je bohužel případ České republiky, jejíž centrální banka už čtvrtým rokem oslabuje korunu, čímž přispívá k dlouhodobému zaostávání tuzemského hospodářství.

Právě Švýcarsko je přitom dobře srovnatelné s Českou republikou, protože se obou případech jedná o malé otevřené ekonomiky, které jsou poměrně vysoce závislé na exportní činnosti.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen      

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…