Lukáš Petřík: Bouře v ulicích, přijde pravicová kontrarevoluce, těší se reakcionář Tomský

22.10.2011 21:24 | Zprávy

ParlamentníListy.cz oslovily pravicového myslitele, politologa a nakladatele Alexandera Tomského, aby okomentoval vlnu protikapitalistických demonstrací na Západě, kde se objevují hesla proti kapitalismu, sociální nerovnosti, proti bankéřům. Ten se obává, že napětí se bude stupňovat.

Lukáš Petřík: Bouře v ulicích, přijde pravicová kontrarevoluce, těší se reakcionář Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mladí lidé demonstrující v Praze

Tomský se domnívá, že vlna, ale spíše vlnky demonstrací v hlavních městech Západu, nepočítáme-li mohutné nepokoje ve Španělsku, Portugalsku a Řecku, kde už státní výdaje klesají, proti kapitalismu, zvětšující se sociální nerovnosti a bankéřům je především výrazem obav z nejisté budoucnosti středostavovské mládeže. Dlouholetá historicky nebývalá prosperita Západu se zdá být podle Tomského na dlouho, ne-li navždy, ohrožena a tak jsou podle něho obavy z budoucnosti pochopitelné.

Marxismus z univerzit

„A protože jsou dnes mnohonásobně nafouklá humanitní studia západních univerzit stále zdrojem marxistické konspirační teorie dějin, je tvrdé jádro demonstrantů ovlivněné starou vírou, že za všechno může kapitalismus, čímž je míněn relativně svobodný, málo regulovaný, trh, který řídí kapitalisté a bankéři ke svému prospěchu na úkor společnosti. O skutečnosti, že dvacetileté období růstu a globální ekonomiky, které tak monumentálně zvýšilo životní úroveň musí mít na svědomí tentýž svět, kterému říkají kapitalismus, tito lidé nepřemýšlejí, stejně jako nereflektují známé příčiny dnešní krize," říká Alexander Tomský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…