Marek Řezanka: Kam dál – doma i v zahraničí…?

23.11.2015 11:58 | Zprávy

Přibližme si českou takzvaně alternativní scénu. Ta je v současnosti více méně paralyzována. Nenajdeme silnější iniciativu (až na zvedající se a posilující odbory), natož spojení iniciativ, které by dokázaly aktivizovat naši společnost na obranu práv sociálních.

Marek Řezanka: Kam dál – doma i v zahraničí…?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentská demonstrace k 17.11. na Albertově

Zato oplýváme hned několika subjekty, které jsou buď programově negativní (nemají konstruktivní politický program řešící problémy občanů), nebo je jejich program tvrdě asociální (příkladem jsou Svobodní).

Ani oficiální, ani „alternativní“

Silná levicová iniciativa zde chybí. Přitom poptávka po takovém subjektu by byla. Mnozí občané jsou zklamaní politickými stranami, které se již ani netají tím, že jejich práva a zájmy hájit nehodlají. Kde skončily protisystémové ideje, které vyklíčily Pod Kaštanem? Strom sociální demokracie byl dávno poražen – a nyní je již vytrháván i zbylý pařez.

Řešení problémů ale nenabízí ani ODS, která zoufale oprašuje různé Modré šance, aby znovu rozbalila již tisíckrát rozbalené, což bylo již několikrát lepší zabalit - a zahodit. Co předvedla ODS v kooperaci s TOP09 snad nemá cenu dvakrát komentovat. TOP09 obhajobu humanismu věřit nemůžeme. Jednak vzhledem k uznání Kosova, jednak k apelům na vývoz zbraní do Ukrajiny či k podpoře vývozu zbraní do Saúdské Arábie.

KDU-ČSL pravidelně lavíruje, aby se stala součástí jakékoli vlády. Neměli bychom zapomínat na Bělobrádkův postoj k občanské válce na Ukrajině, kdy se zařadil mezi ty, kteří ze všeho viní Putina a podporují mýtus o ruské invazi: „Stejně jako většina členů Evropské lidové strany a německá kancléřka Merkelová sdílím názor, že jednotné prosazování ekonomických sankcí vůči Rusku je účinnější, než vojenská eskalace. Zároveň otevřeně říkáme, že Minské dohody jsou posledním pokusem o diplomatické řešení. A prezident Putin si musí být vědom toho, že pokud tento pokus jeho vinou selže, EU a USA mohou přehodnotit svůj postoj ohledně posílení obranyschopnosti Ukrajiny včetně  dodávek zbraní a další vojenské pomoci. Protože nejhorší by bylo vzbudit v agresorovi dojem, že Západ není silové reakce schopen.“ Ani zmínka o roli Jaceňuka a Jaroše a tlaku na ně.

Hnutí ANO sice slibovalo, jak „bude líp“, aby poté, co moc lépe není, akcentovalo zcela jiná témata. Je poněkud smutné, když tím, kdo kritizuje, že „je do nebe volající, že se komunista a estébák (myšlen je A. Babiš) nerozpakoval prohlásit, že bychom měli být vděčni za sedmnáctý listopad, že nám přinesl demokracii a svobodu“, je M. Sládek, který se k nám vrací z hlubin zapomnění. Babiš ale řekl, co se od něho očekává -a více se nerozebírá. Je to podobné, jako když se král v Soli nad zlato od jedné z dcer dozví, že ho má ráda jako zlato a diamanty. Nezkoumá, nakolik její slova sedí s jejími city, ale je rád za to, co slyšel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…