Marek Řezanka: Svoboda na míru?

09.10.2015 17:30 | Zprávy

Velmi zajímavým myšlenkovým pochodem se pochlubil předseda ODS Petr Fiala. Svoboda je podle něho prý podstatnější než mír:

Marek Řezanka: Svoboda na míru?
Foto: Petr Kupka
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala na besedě v Ostravě

„V mezinárodních otázkách jsou pro mě vždy nejdůležitější zájmy České republiky a svoboda, kterou kladu na vyšší stupínek než mír. Za důstojný život se totiž někdy musí bojovat. Proto například podporuji vojenskou pozemní operaci v Sýrii, k níž ale není ve světě vůle,“ prohlásil.

Pokud toto tvrzení nechápeme jako glorifikaci bývalého pražského primátora s křestním jménem Bohuslav, je to poněkud oříšek. Osobně mi totiž není jasné, jak můžeme mluvit o svobodě v prostředí, kde se válčí. Takové prostředí chápu jako bytostně nesvobodné – ne nadarmo se říká, že ve válce Múzy mlčí. Lidé přicházejí o své základní lidské právo, právo na život. Mír považuji za předpoklad svobody, ne nějakou její nadstavbu.

Fiala jako posel Svobody?

Petr Fiala, mimo jiné profesor politologie, zcela opomíjí dvanáct let „boje USA proti terorismu“. Je jistě v pořádku, jestliže se obává, že nálety kohokoli nepovedou k míru. Toto téma je k diskusi. Je ovšem horší, že z jeho postoje ční na sto honů zjevný dvojí metr. USA bombardují a bombardují, civilních obětí je již nepočítaně, Irák a Libye jsou v totálním rozkladu. Irák byl navíc napaden na základě falešných důkazů.

Fiala rovněž neuvedl, že „náš spojenec“, Turecko, jaksi nemá v oblibě Kurdy – kteří jsou v očích jeho politických představitelů větší hrozbou, než nějaký Islámský stát. Co s tím?

Vůli k pozemní operaci v Sýrii USA neprojevily, v tom má P. Fiala pravdu. Ale již jaksi zapomíná dodat, že po ruských náletech nastupují pozemní operace proasadovských sil. Pokud tedy Fiala více méně mlčel ke 12 letům neúspěšných operací USA, proč nedat Rusku aspoň půl roku? Bojí se snad toho, že by takzvaný Islámský stát, jenž vznikl jako nástroj proti Asadovi, mohl být poražen – a obnažil by cosi shnilého ve vrcholné politice Spojených států amerických? Pokud Státy odmítají spolupráci s Ruskem, de facto tak odmítají, že by pro ně IS představoval problém číslo jedna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…