Martin Jan Stránský: Takhle ne!

10.02.2021 9:38

„Správně by ve zpravodajství mělo také běžet, kolika lidem to (COVID-19) nic neudělá a kolik se uzdravilo. Ten přísun mediální masáže je těžce zkreslený a působí jako výrazný stresor.“ (prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.)

Martin Jan Stránský: Takhle ne!
Foto: archiv
Popisek: Martin Jan Stránský

Před měsícem jsem vydal článek (ZDE), ve kterém jsem doložil případy, o kterých se zmiňuje profesor Höschl, tedy jak média negativně zkreslují situaci kolem současné epidemie. Jejich zkreslení utlačuje racionalitu a zhoršuje naše psychické i fyzické zdraví. Že by se média rozhodla prezentovat vybalancovaný pohled na situaci? V žádném případě. Podívejme se tedy na zprávy ze strany vlády; stačí se podívat pouze na minulý víkend, abychom si vytvořili přesný obraz.

Začněme u sebou samým jmenovaného „zvláštního zmocněnce pro vakcinaci“ Andreje Babiše, který 7. 2. prohlásil, že „nemáme podceňovat tuto nemoc. Už to není chřipka jako na jaře. Už se to nedá vyležet.“ Aby to doložil, pokračoval tvrzením, že ti, co tak myslí, končí na jednotkách intenzivní péče. Covid-19 je o tolik nebezpečnější tím, že „dnes chřipka ani neexistuje“. Že by covid-19 vytlačil chřipku?

Anketa

Který z lídrů sněmovních stran ve vás vzbuzuje největší důvěru?

39%
0%
1%
45%
3%
hlasovalo: 28554 lidí

Nyní fakta. To, že se covid-19 „nedá vyležet“, je zavádějící a zkreslující lež. Ke dnešku v ČR je 1.034.975 potvrzených případů (o nepotvrzených nemluvme) covid-19, z nich zemřelo 17.235 občanů, tedy 1,6 % z nakažených. Denní poměr aktuálně hospitalizovaných s covidem-19 se nezvyšuje. Stabilně se drží kolem 5 % všech nakažených (dnes 5.500 z 98.041). Ostatních 95 % pacientů COVID-19 vyleželi. Chřipka stále existuje, ale přenáší se hůř než covid-19, který je nakažlivější. Když se totiž zavedou restrikce pohybu a shromažďování, tak mají mnohem silnější dopad na méně nakažlivou chřipku než na covid-19.

Takováto fakta zřejmě nikoho z vlády nezajímají. Naopak. Pro zesílení strachu se hned rozhodli tři další členové vlády. Jako první to vzala z gruntu ministryně práce a sociálních věcí, vystudovaná politoložka Maláčová, když nám oznámila, že „ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid-19“. Tento brilantní výrok zdůvodnila tím, že během světové války přeci nebyly školy zavřené.

Aby nezůstal pozadu, k ministryni se okamžitě přidal již třetí krizový ministr zdravotnictví (momentálně je jím Jan Blatný), který vzhledem ke své náplni práce nám každý den hrozí tím, že situace se hroutí. Navzdory mezinárodním studiím přišel s velice diskutabilním nápadem, jak uklidnit celou situaci a náladu tím, že se omezí pohyb lidí mezi kraji. Zapomeňme na naprosto nepraktické důsledky dodržování této myšlenky, o to tu přeci nejde. Berme si prosím k srdci kárání nás neposlušných. Vlastně za vše můžeme my lidé tím, že se všude pohybujeme a chováme se jako „frajeři“. Hlavně v těch přeplněných tramvajích a autobusech…

Jako třetí vystoupil vicepremiér Havlíček, aby nám prokázal, jak by Blatného plán omezeného pohybu mohl vypadat v praxi. Havlíček totiž okamžitě vyrazil se psem lokálkou po jižních Čechách, přičemž se samozřejmě všude fotil. Jeho krok mě přesvědčil, že jsem stoprocentně pro zákaz cestování mezi kraji. Ať se každý ministr vrátí do svého a zůstane tam.

Jako barometr přístupu vlády k současné situaci se stačí podívat na nedávný majstrštyk – polní nemocnici v Praze. V rámci údajně nutného navýšení lůžkové kapacity nemocnic pro vypořádání se s tsunami nových covid-19 pacientů (nechme stranou smysluplnější redistribuci pacientů a omezení nadbytečných případů) se připravila nová nemocnice s deseti jednotkami intenzivní péče a 500 dalšími lůžky. „Přál bych si, abychom toto zařízení nikdy nemuseli použít,“ prozaicky komentoval Babiš. Přání se mu splnilo. 27. ledna se zjistilo, že zcela chybí jakýkoliv zdravotnický personál, který by v nemocnici sloužil. Navíc lůžka nikde nechyběla. Takže investice 65 miliónů Kč za nemocnici vyletěla ven z okna. Ledaže se na to koukáme tak, že se jedná o vlastně nízkou cenu za poučení, že si nemáme dělat falešné naděje.

Zdroje:
Novinky.cz 7. 2. 2021; Seznam.cz 29. 1. 2021; Echo 24 20. 12. 2020
ZDE
ZDE
ZDE
ZDE
ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…