V okamžiku, kdy státní regulační úřad zdražení oznámil, sešlo se před centrálou ČEZu v Sofii protestní shromáždění. Provolávala se hesla proti nadnárodním společnostem a na skleněnou fasádu kancelářské budovy demonstranti házeli vajíčka. ČEZ fasádu, možná v očekávání protestů dalších, ještě umýt nenechal.
To, že stát k tak nepopulárnímu opatření sáhl před volbami, je neobvyklé. Svědčí to nejspíš o tom, jak nevyhnutelné zdražení bylo. Navýšení ceny totiž nepůjde ani tak ČEZu, ale spíše státní energetické společnosti NEK, která je v hlubokých dluzích. Společnost nahromadila dluh v přepočtu zhruba 41 miliard korun, podle ministerstva energetiky získá firma současným navýšením cen v přepočtu ani ne tři miliardy korun.
Ceny elektřiny jsou v Bulharsku politicky citlivým tématem, výdaje za energie totiž tvoří podstatnou část výdajů zdejších domácností. Předchozí kabinet řízený socialisty, který zemi vládl do letošního července, snížil během 14 měsíců u moci ceny energií dvakrát. Chtěl zabránit vypuknutí nové vlny demonstrací proti cenám energií.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas