Martin Potůček: Až na dno, Česko?

04.10.2013 15:24

Ta zpráva musela překvapit a šokovat i notorické škarohlídy: důvěra v politiky potopila naši zemi až na předpředposlední místo ze 148 srovnávaných zemí. Za námi klopýtají už jen Libanon a Argentina…

Martin Potůček: Až na dno, Česko?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

A nejen to. V celkovém pořadí konkurenceschopnosti jsme si za poslední dva roky pohoršili také. A hned o osm míst – před dvěma lety jsme byli ještě 38., nyní jsme se ocitli na 46. příčce. Nadržování známým v  rozhodování úředníků nás umístilo na 123. místo a riziko „odklánění“ veřejných fondů na 117. místo; také u nestandardních plateb a úplatků máme na 81. místě blíže ke dnu než k hladině.  Přitom v předpokladech pro zavádění inovací jsme se umístili na hezkém 26. místě a v hodnocení efektivity fungování trhu jsme dokonce dvanáctí.

Všechny tyto informace byly publikovány už před měsícem ve zprávě Světového ekonomického fóra, která každý rok srovnává konkurenceschopnost zemí v globálním měřítku. Hlavní příčinu našeho celkového zaostávání vidí autoři studie v nekvalitních veřejných institucích - a v nedůvěře občanů v politiky. Máme měsíc před volbami – a jedinou reakci veřejného činitele na toto zdrcující hodnocení jsem zaznamenal z úst byznysmena. "Domnívám se, že je třeba, aby se vedení naší země začalo tímto stavem okamžitě zabývat a přijalo opatření, která začnou obracet tento negativní trend,“ řekl Jan Mühlfeit, Evropský předseda softwarové firmy Microsoft Corp., v tiskovém prohlášení zveřejněném Českou manažerskou asociací.

Ano: úředníci a politici jsou Achillovou patou naší země. Bez renesance státu, bez jeho postavení z hlavy na nohy se bude naše země dále potápět. Jde o přechod od posluhování mocným skupinovým ekonomickým a soukromým zájmům ke službě nám všem.  Buďme ale spravedliví. K celkovému marasmu notně přispívá i letargie nás, občanů, neochota veřejně se angažovat, hnát politiky i úředníky k odpovědnosti.

Naší nejbližší příležitostí je jít koncem tohoto měsíce k volbám. A dát svůj hlas těm, kteří usilují o zlepšení kondice českého státu a mají předpoklady a šanci toho také skutečně dosáhnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: cssd.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

9:56 Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

Zatím se o nich moc nemluví, ale vypadá to, že nás všechny to může stát naše úspory.