Martin Potůček: Až na dno, Česko?

04.10.2013 15:24 | Zprávy

Ta zpráva musela překvapit a šokovat i notorické škarohlídy: důvěra v politiky potopila naši zemi až na předpředposlední místo ze 148 srovnávaných zemí. Za námi klopýtají už jen Libanon a Argentina…

Martin Potůček: Až na dno, Česko?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

A nejen to. V celkovém pořadí konkurenceschopnosti jsme si za poslední dva roky pohoršili také. A hned o osm míst – před dvěma lety jsme byli ještě 38., nyní jsme se ocitli na 46. příčce. Nadržování známým v  rozhodování úředníků nás umístilo na 123. místo a riziko „odklánění“ veřejných fondů na 117. místo; také u nestandardních plateb a úplatků máme na 81. místě blíže ke dnu než k hladině.  Přitom v předpokladech pro zavádění inovací jsme se umístili na hezkém 26. místě a v hodnocení efektivity fungování trhu jsme dokonce dvanáctí.

Všechny tyto informace byly publikovány už před měsícem ve zprávě Světového ekonomického fóra, která každý rok srovnává konkurenceschopnost zemí v globálním měřítku. Hlavní příčinu našeho celkového zaostávání vidí autoři studie v nekvalitních veřejných institucích - a v nedůvěře občanů v politiky. Máme měsíc před volbami – a jedinou reakci veřejného činitele na toto zdrcující hodnocení jsem zaznamenal z úst byznysmena. "Domnívám se, že je třeba, aby se vedení naší země začalo tímto stavem okamžitě zabývat a přijalo opatření, která začnou obracet tento negativní trend,“ řekl Jan Mühlfeit, Evropský předseda softwarové firmy Microsoft Corp., v tiskovém prohlášení zveřejněném Českou manažerskou asociací.

Ano: úředníci a politici jsou Achillovou patou naší země. Bez renesance státu, bez jeho postavení z hlavy na nohy se bude naše země dále potápět. Jde o přechod od posluhování mocným skupinovým ekonomickým a soukromým zájmům ke službě nám všem.  Buďme ale spravedliví. K celkovému marasmu notně přispívá i letargie nás, občanů, neochota veřejně se angažovat, hnát politiky i úředníky k odpovědnosti.

Naší nejbližší příležitostí je jít koncem tohoto měsíce k volbám. A dát svůj hlas těm, kteří usilují o zlepšení kondice českého státu a mají předpoklady a šanci toho také skutečně dosáhnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…