Martin Soukenka: O nepoměru v trestech aneb Kolik „stojí“ člověk

10.11.2015 9:12

Minulý týden média informovala o trestu 15 a půl roku vězení pro agresivního řidiče za vytlačení vozidla se šesti lidmi do svodidel, při kterém byli zraněni dva lidé. Soud jednání vyhodnotil jako pokus o vraždu. Agresivitu a ohrožování životů jiných je třeba trestat. Rozsudek současně dokresluje nepoměr mezi tresty za násilnou a za korupční trestnou činnost. Ta druhá jakoby nebyla tak nebezpečná a životy druhých ohrožující… Není to zdaleka pravda.

Martin Soukenka: O nepoměru v trestech aneb Kolik „stojí“ člověk
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Rozsudek soudu si lze představit tak, že za každého pasažéra řidič „vyfasoval“ zhruba dva a půl roku. To už není tak ohromující číslo. Podle trestního zákoníku se tresty za dokonanou vraždu pohybují mezi 10 a 20 lety (lze udělit i výjimečný trest). A pokus trestného činu je trestný podle stejné sazby jako dokonaný trestný čin.

Nedávno soudci Nejvyššího soudu a lékařští odborníci stanovili cenu zdravého člověka na přibližně deset milionů korun. Předseda senátu Nejvyššího soudu Petr Vojtek k tomu řekl (zde): „Jde o částku, která představuje naprosté znehodnocení lidského života. Tedy že se ze zdravého člověka stane invalida, který se nemůže pohnout.“Vezměme na chvíli tuto částku za relevantní a představme si, že zdravý člověk má „cenu“ deset milionů. A že stejná částka představuje zdravého člověka.     

Jestliže lze za vraždu člověka, který má „cenu“ 10 milionů, poslat pachatele na 10 až 20 let do vězení, pak jsou tresty za korupční trestnou činnost nicotné. Tak např. bývalý senátor za ODS Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši přibližně 40 milionů korun pouhé čtyři roky „natvrdo“ a pokutu pět milionů. Odseděl si dva roky a přibližně měsíc k tomu. Ale 40 milionů představuje čtyři zdravé osoby, což by – v souladu s měřítkem – mělo znamenat výjimečný trest. Kolik důležité léčby by se za takové peníze dalo pořídit!           

Média však minulý týden informovala také o tom, že soud zprostilobžaloby bývalého nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonína Pečenku, který kdysi podepsal smlouvu, která soukromému protonovému centru zaručovala úhradu za ozařování pacientů na dobu 15 let. Byl to pokus, jak od VZP inkasovat přibližně 16 miliard korun. Onkologických pacientů, u kterých je třeba použít ozařování svazkem protonů, jsou „pouze“ desítky ročně, nikoli však tisíce, jak předpokládala smlouva. Miliardy na skutečně potřebnou léčbu by chyběly jinde. Pečenka, který byl v té době současně náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), smlouvu uzavřel za podivných okolností. A o dva roky později podepsal s protonovým centrem ještě jednu smlouvu – svoji vlastní pracovní smlouvu. I kdyby VZP uhradila jen 10 miliard navíc, představovalo by to „cenu“ jednoho tisíce zdravých osob. V USA, kde se tresty sčítají, by za tolik osob mohlo být třeba deset tisíc let kriminálu. To je mimo jakékoli evropské měřítko. Asi proto také soud Pečenku - zatím – osvobodil…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla