A protože svět není digitální jednička nebo digitální nula, protože svět není jen černá nebo bílá (a dokonce ani celých 50 odstínů šedi), nemá smysl se akademicky přít o to, zda nyní vládne čistá demokracie nebo svět funguje spíše podle pravidel plutokracie.
Existují dějinné okamžiky, kdy převládne a realizuje se dobrý názor většiny, jindy zase ten či onen jedinec – nebo spíše určitá skupina osob – dokáže ovlivnit svým vlivem a kapitálem dokonce celý úsek historie lidstva. Nebo rodová finanční dynastie. Přičemž představa, že v demokratickém systému zásadní místa moderních dějin utváří a tedy o zásadních věcech rozhoduje jaksi dohromady a demokraticky celá společnost, je stejně naivní, jako představa, že existuje jedno centrum moci, které má vše pod svojí kontrolou.
Snad budeme blíže realitě a pochopení podstaty řízení světa a světové ekonomiky, pokud se seznámíme s výsledky následující švýcarské studie. Její autorka v roce 2011 zanalyzovala světové finanční toky. Výsledky této studie byly zveřejněny v deníku PLUS ONE. Ve zkratce: Existuje relativně malá skupina osob – většinou finanční instituce a zejména centrální banky – která vyvíjí obrovský tlak na mezinárodní ekonomiky ze svého bezpečného a málo viditelného zákulisí. V této studii se též mj. uvádí, že mezi celkem 37 milióny společností a investorů po celém světě existuje tzv. jedna „super entita”, kterou tvoří pouhých 147 velmi těsně k sobě přiléhajících megakorporací, které dohromady řídí celých 40 % světové ekonomiky. Když tým výzkumníků švýcarského federálního institutu technologie v Curychu dále rozmotával pavučinu vlastníků oněch „super entit“ a jejich 40% podíl na řízení světové ekonomiky, ukázalo se, že ve skutečnosti méně než jedno jediné procento společností je schopno ovládat oněch 40 %. Většina z nich byly finanční instituce. V TOP 20 těchto společností se vyskytla Barclays Bank, JPMorgan Chase & Co a The Goldman Sachs Group (ZDE).
Kapitál získá ten, kdo pochopil, jak podstatné jsou dobře udržované vlivné vztahy. Na finanční úspěch dosáhnete výrazně snáze skrze dobré konexe, než skrze dobrou, vytrvalou a poctivou práci. A pro získání velkého kapitálu musíte být skvělými a velmi pracovitými mistry v oboru získávání lidí na svoji stranu. A globální vliv a globální superkapitál nevznikne ze dne na den ani za 25 let. – Tolik ke zcela zákonitému vývoji naší české ekonomiky po roce 1989.
Trpasličí planeta Pluto – až desátá nejhmotnější
Teprve před devíti lety, koncem srpna 2006, proběhlo v Praze Valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), které přineslo usnesení, že těleso Pluto obíhající za poslední planetou Neptun (tzv. transneptunické těleso) již nebude dále řazeno mezi planety, ale mezi tzv. trpasličí planety. Těleso Pluto tak prožilo 76 let jako planeta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV