Michal Šebek: Na virus s maskou starou třicet let. Takto byli vybaveni někteří dobrovolní hasiči

10.04.2020 15:07

Je to teprve měsíc, kdy se v Česku objevili první lidé nakažení novým koronavirem a nemocných od té doby poměrně přibývá. Ti, kteří mají s touto nákazou bojovat v prvních liniích, jsou mnohdy vybaveni tak, že by nejeden brečel – týká se to třeba některých dobrovolných hasičů.

Michal Šebek: Na virus s maskou starou třicet let. Takto byli vybaveni někteří dobrovolní hasiči
Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Popisek: hasič, ilustrační foto
reklama

Ačkoliv se česká vláda snaží všemožně sehnat ochranné pomůcky, což neustále ti nahoře tvrdí, nutno uznat, že moc to tak nevypadá. Mnoho nemocnic není kvalitně vybavených, zdravotníci a pečovatelé v seniorských domech jsou rádi, když mají nějakou tu ústenku, kterou jim ušil nějaký ten dobrý člověk.

Někteří dobrovolní hasiči dostali masky a obleky z dob studené války!

Jinak tomu není s vybavením ani u některých jednotek dobrovolných hasičů. Zatímco odběrové týmy v nemocnicích, jež odebírají výtěry na nákazu potenciálně nemocným, se dočkali jednorázových ochranných prostředků, dobrovolní hasiči, kteří jsou jednou ze základních složek IZS, a kteří zasahují třeba při transportech nemocných z bytů, nemají dostatek jednorázových ochranných prostředků. Dostali sice v některých částech republiky do výbavy plynové masky CM4 s filtry, které jsou sice funkční, ale pamatují ještě dobu socialismu. Tyto plynové masky však nejsou pro krátkodobé užití v souvislosti se zásahy u potenciálně infikovaných pacientů s koronavirem ideální volbou. Jako nouzové řešení se tohle nemusí jevit marné, to je pravdou, ale je škoda, že se k některým dobrovolným jednotkám nedostanou tolik zmiňované ochranné pomůcky z Číny, jimiž se ohání čeští ministři! Je jistě pochopitelné, že prvořadým cílem bylo nějak zajistit dobrovolné hasiče pro případ možné krize, kdy dostali sice staré, ale funkční věci, aby něco aspoň měli. Ale dnes, jak to vypadá, je situace zcela jiná. Stát zajistil „letecký most“ z Číny, díky němuž nám do Česka proudí snad dostatek jednorázových ochranných pomůcek. Doufejme, že snad už nebude problém v tom, aby se těchto pomůcek dostalo také těm „dobrákům“, kteří si je jistě právem také zaslouží. Teď už snad není a nebude potřeba hasit pomyslný požár věcmi z dob minulých…

(autor je publicista a také dobrovolný hasič)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pobočka Židovského národního fondu: Nelze srovnávat nesrovnatelné

22:07 Česká pobočka Židovského národního fondu: Nelze srovnávat nesrovnatelné

Prohlášení České pobočky Židovského národního fondu (KKL), České společnosti přátel Izraele a B'nai …