Mirko Raduševič: Edward Snowden nejen o tom, jak se hackne TV-Samsung

21.03.2017 16:53

V minulém týdnu se ozval Edward Snowden, a to v rozhovoru pro hojně sledovaný americký server The Intercept. Hovořilo se o mnoha záležitostech týkajících se NSA a CIA. Rozhovor je o to zajímavější, že k němu dochází v době probírání sledování a odposlechů, kdy jsou do nich „ponoření“ samotní američtí prezidenti.

Mirko Raduševič: Edward Snowden nejen o tom, jak se hackne TV-Samsung
Foto: ft.com
Popisek: Bývalý agent americké zpravodajské služby NSA Edward Snowden

Hned v úvodu bývalý americký agent, který se stále nachází v Moskvě, popsal v krátkosti fungování tzv. „deep state“ a podtrhl skutečnost, že americkým výzvědným agenturám je naprosto vedlejší a nemají vůbec zábrany v tom, aby odposlouchávaly prezidenta USA nebo kongresmany. „Nezáleží na tom, jestli jste prezidentem. Nezáleží na tom, zda jste kongresmanem, nezáleží na tom, zda jste soudce nebo účetním, právníkem…,“ říká v rozhovoru Snowden. Vysvětluje, že pro agentury jste jen jeden z mnoha, u kterých se sbírají informace, které se později mohou hodit. Navíc by měli pro možnost odposlechu mít podle zákonů povolení, což jim je však naprosto jedno. Děje se tak ale i u osob, které nejsou americkými občany.

V souvislosti se CIA a NSA Snowden se znovu vrací ke svému případu, kdy skončil nakonec v Rusku a je prohlašován za ruského špiona. Vůči tomu se ohrazuje, což v rozhovoru dokazuje také dřívější výkonný ředitel NSA Chris Inglis, který se rozhovoru se Snowdenem rovněž zúčastnil. Inglis přiznal, že zcela určitě nebylo Snowdenovým úmyslem emigrovat ani do Číny ani do Ruska, ale že se situace tak momentálně vyvinula. Snowden se směje tomu, že by měl být ruským agentem: „Seriozní lidi to ani nenapadne a můžete to jen slyšet z úst cvoků. Mám dnes zcela běžné formální vztahy s mnoha americkými univerzitami, kterými jsem zván k rozhovorům.“

„Deep state“ nejsou pracovníci výzvědných agentur

Moderátor Jerremy Scahill, který vedl rozhovor, využil Snowdena a jeho dlouholetou práci u amerických zpravodajských služeb k tomu, aby vysvětlil pojem „Deep state“. Podle Snowedena nelze za „Deep state“ rozhodně vidět lidi – zaměstnance z výzvědných agentur.

„Nerad se vyjadřuji k tomu, zda je to pravda nebo nikoliv, neboť černobílé vidění tohoto problému neexistuje. Mluví, se o ´Deep state´? Mluví se o lidech, kteří přežijí prezidenty? Ale nejsou to lidé s politickým pověřením, kteří pracují v kancelářích nebo úřadech výzvědných služeb. Jsou natolik zkušení, než aby se vměšovali do politických hrátek nebo vytvářeli politiku vlády. Jsou pouhými drobnými zaměstnanci, kteří v určitý čas dělají svoji práci,“ tvrdí v rozhovoru Snowden.

Vzniká otázka, kdo tedy tahá za nitky americké domácí a zahraniční politiky. Kdo stojí za výmyslem mučení a ponižování na Guantánamu? Snowden tyto lidi, kteří se tohoto účastnili v rozhovoru odsuzuje, mluví o válečných zločinech, neomluvitelných činech a ptá se: „Kde tedy najdete ´Deep state´. To není ale ten chlápek u stolu. Chlápek u stolu si ani nemůže vybrat, co bude právě dnes dělat. Byl najat na to, aby něco a nějak udělal. Sledujte spíše řetěz vedoucí nahoru.“

Bývalý americký agent nabízí vysvětlení: „Vejděme do Bílého domu a jděme k těm, co dělají politiku, ale jděme za těmi, kteří jsou v rangu o patro níže. To jsou ti, kteří pokaždé nějakým zpsůobem konvertují a přežívají prezidenty a jsou přitom pověření zabývat se politikou. Jsou to lidé, kteří píší rozbory a předepisují zákony. To je ´Deep state“! Jsou to lidé, kteří píší návrhy a činí závěry, že mučení bude účinné a zachrání lidské životy. To navrhují, i když to žádný výsledek nepřinese. Ti lidé poskytli Al-Kajdě a ISIS největší propagaci, kdy obě organizace mohou říci: No, podívejte, oni nejsou o nic lepší, než my…Dá se pochopitelně mluvit o momentálních emocích nebo o ztrátě racionálního uvažování, když vznikne panika. Ale to je pro USA nepatřičné. Ale mějme na paměti ještě, že tito lidé nikdy nestáli v soudní síni a nečelili trestnímu oznámení. Popravdě řečeno George Bush je jakýmsi architektem všech těchto programů a institucí, které znamenají ´Deep state´ a daly legitimitu všemu podobnému konání. To vše se nemohlo odehrát bez jeho podpory a to je dnes bohužel rehabilitováno v očích veřejnosti.“

Jak se hackne TV-Samsung

Rozhovor Jerremyho Scahilloho nakonec dospěl k detailu z praktické činnosti amerických výzvědných agentur o možnosti odposlechu prostřednictvím domácích spotřebičů, což vyplynulo ze zprávy Wikileaks Vault 7 (ZDE). Nejvíce se psalo o možnosti odposlechu pomocí TV-Samsung.

„Je tomu tak, hodně se o tomto problému mluví. Nejsem přívržencem, když se to svede třeba na Samsung. Zdá se, že se nikdo nestará o budoucnost spojenou se všemi těmito ´chytrými´ zařízeními jako je třeba Samsung. Jedná se o to, že jakékoli zařízení připojené k internetu může být napadeno. Jde o to, že v případě TV-Samsung se nejedná o tom, že šlo o napadení přes internet. Přístroj nešlo hacknout přes internet a mimochodem se navíc jedná o starší typ TV. To znamená, že případné USB zařízení fungující při spuštění TV je nutné namontovat dovnitř přístroje. Myslíte si, že lidé ze CIA se vloupali do domácnosti?. Ani náhodou, nepanikařme. CIA si počká na vaši objednávku televizoru a jde mu vstříc na letiště. Agenti použijí vysoušeč vlasů na změkčení lepidla, otevřou a umístí do přístroje usb-zařízení. Vše znovu utěsní, aby to vyhlíželo perfektně a pošlou vám zásilku. Tak je váš počítač, modem nebo televize hacknuta. Jedná se o naprosto rutinní práci,“ říká v rozhovoru Snowden a dodává, že toto pro CIA není typická práce, ale spíše pro FBI.

Edward Snowden nakonec v části rozhovoru zabývající se hackerstvím obvinil USA a Velkou Británii, že podporují prodej zařízení využívající internet s tím, že přístroje jsou velice povrchně zabezpečeny. „Naopak podporují společnosti, které vyvíjejí digitální nástroje a zbraně, které umožňují pronikání do jakéhokoli technického zařízení připojení na internet. Kdokoli pak může páchat tento typ zločinu,“ tvrdí Snowden a mluví o studii, která vypočítává, že je „pětiprocentní možnost, že vlády používají možnost těmito nástroji sledovat kohokoli. Ať jsou to Číňané, Rusové, kterýkoli hacker to může být, kdo pronikne do iPhonu nebo TV-Samsung. Jde o jakékoli zařízení a může to být až dvacetiprocentní průnik ročně. Není to šílené?“ Snowden to přirovnává k jiným odvětvím a říká, že to nemá obdobu. „Představte si, že si koupíte Hamburger a bude pětiprocentní šance, že vás zabije,“ dodal k tomuto problému bývalý americký agent.

Od Bushe dodnes stále stejná píseň

Nakonec se dotkl současných problémů týkající se Trumpa a Obamy, které se včera probíraly během v tzv. slyšení ředitele FBI Jamese Comeyho. Sdělil, že toto vše kolem možnosti odposlechu a sledování se bohužel týká a je vázáno na „top-level point“. Okolnosti kolem Donalda Trumpa nám naznačují „skutečnost, že svět je v plamenech.“ K tomu dodává, že „na prohlášení prezidenta nelze spoléhat, když jeho zákony porušují americkou ústavu, a to do očí bijícím a otevřeným způsobem. Není to nic nového… Dělá se to bez studu, neboť si všichni říkají, ´co a kdo můžete udělat, aby nás zastavili?´“ To, že Snowden říká, že nejde o nic nového souvisí s jeho názorem, že za tento stav může prezident Bush: „Byl to on, kdo vytvořil neoprávněný program pro možnost odposlechů.“

K Baracku Obamovi Snowden jen konstatoval, že se jedná o něco podobného. Sice se zpočátku zdálo, že jde progresivního a liberálního politika. „Jde o to, zda může takový člověk být liberálem, když prohlašuje, že svět je globálním bojištěm a on může zabít americké občany, a to i bez soudu na bojovém území, když se bude domnívat, že pro Spojené státy jsou tito občané hrozbou,“ uvedl Snowden a připomněl to, jak Obama bojoval s médii a vzal za příklad novináře New York Times Jamese Risena, kterému hrozilo vězení za jeho odmítnutí odhalit zdroj a svědčit proti bývalému agentovi CIA obviněnému z prozrazování tajemství. Novinář označil presidenta Baracka Obamu za „největšího nepřítele svobody tisku za celou generaci.“

Na závěr svého rozhovoru Snowden všechny nastíněné problémy vztáhnul k obyčejnému člověku. „Obyčejní lidé, kteří toto vše sledují, mohou protestovat? Nemohou se ani náhodou stát protestní, kritickou masou, neboť nemají pod palcem média. Jsou zahnáni do kouta, kde si nanejvýše mohou povídat mezi sebou. Ale obyčejný člověk nemá na starost prezidenty, administrativu, ten si říká: Můžu jít dál jen svým životem a nemusím se o nic starat. Mohu si žít pohodlně a nač čelit těmto otázkám. Mám se starat o lidi. Vždyť musím platit účty a mám svých starostí dost, než zachraňovat vládu.“

Na tuto otázku a problém si Snowden v rozhovoru sám odpověděl: „Lidi, to je výzva a naše výzva. To je něco, co vyžaduje úsilí a oběti. Když se otočíme zády, tak se nic nezlepší a bude to ještě horší. Jen v něco věřit nestačí. Vůbec nestačí si říkat, že Amerika je země svobody a statečných lidí, že máme ústavní hodnoty. Ty ale musí fungovat! Nebudou nic znamenat, když se za ně nezasadíme. Jen věřit, to dámy a pánové nestačí."

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…