Mirko Raduševič: Názor na rakety kratšího doletu se od devadesátých let změnil

25.10.2018 7:33 | Zprávy

Americký prezident Donald Trump prohlásil před novináři na předvolebním shromáždění ve městě Elko v Nevadě, že Spojené státy odstoupí od dohody o likvidaci raket středního s krátkého doletu (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) s Ruskem, kterou Ronald Reagan a Michail Gorbačov, připravovali v roce 1986 a k jejímu podepsání smlouvy v prosinci rolu 1987.

Mirko Raduševič: Názor na rakety kratšího doletu se od devadesátých let změnil
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Rakety - ilustrační foto:

„Zbraně začneme vyvíjet, pokud nebude Rusko a Čína souhlasit s novou dohodou,“ uvedl dále Trump.

V roce 1987 tehdejší americký ministr zahraničních věcí Schultz prohlásil, že NATO zastaví rozmisťování jaderných raket středního a kratšího doletu v západní Evropě (jde o rakety s doletem 500 až 5 tis. km). Sovětská strana tehdy započala s odsunem prvních raket ještě před vstupem smlouvy v platnost v únoru 1988.

Nyní USA obviňují Rusko, že vyvíjí nové střely s plochou dráhou letu. Přitom protiraketový systém Aegis, který nahrazuje rakety s plochou dráhou letu je nasazen v Rumunsku a má být rozmístěn v Polsku, kdy nelze vyloučit ani využití samotných antiraket SM-3 (viz ). Navíc americká armáda využívá v různých variantách rakety MGM-140. Rusko pro změnu má ve své výbavě raketový systém Iskander s možností zásahu od 500 a více km.

Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton odjel do Moskvy vysvětlovat americké stanovisko a dnes jedná s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a šéfem bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem. Je zřejmé, že pohled na rakety kratšího doletu a jejich využití se od devadesátých let minulého století značně změnil. S největší prřavděpodobností končí éra přestávky ve vyzbrojování a začíná nová éra závodů.

Je to ale Bolton, který se stal v USA předmětem kritiky po Trumpově prohlášení, na které reagoval ostře republikánský senátor Paul Rand a na twitteru napsal: „To je důvod, proč prezidentova poradce Johna Bolta není třeba pouštět do blízkosti zahraniční politiky. To, co se odehrálo, vymaže desetiletí bilaterárních kontrol ozbrojování ustanovených za dob Reagana. Měli bychom usilovat odstranit problémy spojené s touto dohodou a dostat se k pokroku.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

rakety , Rusko , USA , Trump , Raduševič

autor: PV

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…