Mirko Raduševič: Pád liberalismu a ztráta původních voličů

06.04.2018 17:50 | Zprávy

Když francouzský osvícenecký filosof Voltaire prohlásil, že Svatá říše římská nebyla ani svatá ani římská a nebyla ani říší civilizace, můžeme brát za osvícenecký názor výrok, že liberální světový řád již není ani liberální ani světový, natož aby byl řádem.

Mirko Raduševič: Pád liberalismu a ztráta původních voličů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Dodejme k tomuto skeptickému názoru i hlas Richarda N. Haasse, amerického diplomata a ředitele politického plánování za vlády G. W. Bushe (autor knihy: A World in Disarray: American Foreign Policy and the Crisis of the Old Order ), že tento řád neměl ani celistvou geografickou konstrukci. (vlevo obrázek z článku Zachrání populismus liberální demokracii)

Po druhé světové válce vzniká v západní části Evropy a Severní Americe převažující liberální systém, který si kladl za cíl, aby nedošlo k situaci dávající podnět k válce. Demokratické země se snažily o budování mezinárodního společenství založeného na liberalismu, to je ve smyslu vlády práva, uznávání suverenity a integrity zemí. Jak podtrhuje zmíněný Richard Haas (viz Liberal World Order, R.I.P. ), vznikaly organizace napomáhající tomuto cíli a míru ve světě jako například OSN, Světová banka nebo Mezinárodní měnový fond.

Tento systém se před koncem Studené války zdál nadmíru silný a neotřesitelný ve svých základech. Ovšem po pádu bipolárního světa koncem osmdesátých let jsme svědky dalšího vývoje. Máme více než sedmdesát let po válce, třicet let po pádu totalitních režimů ve Východní Evropě a Haasem nazvaný liberální řád se hroutí s nárůstem toho, co se nazývá populismus. Haas vidí problém v hasnutí vlivu elit a dokládá to hlasováním o Brexitu ve Velké Británii. Když mluví o USA, dokladuje to pro změnu útoky Donalda Trumpa na média, soudy a spravedlnost jako takovou. Píše skepticky o „pádu světa jako celku, kdy vybudování globálního rámce světa selhává.“

Jako příčinu současného stavu vidí několik hlavních důvodů.

Jedním je Rusko. „Narušilo základní normy mezinárodních vztahů, když za použití vojenské síly změnilo hranice v Evropě. Dále narušilo americkou suverenitu, když se snažilo ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016.

Druhým důvodem je ignorace mezinárodního koncensu o nešíření jaderných zbraní Severní Koreou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

volby , Raduševič

autor: PV

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…