Miroslav Kulhavý: Turecko jako bolavá noha USA

04.09.2020 19:54 | Zprávy

V posledních letech se už hodně napsalo o drzém, stále trvajícím rozpínání bývalé osmanské říše, tedy dnešním Turecku. Jenže se k němu vyjadřují pouze ti, kdož sice mají informace, ale ne hybatelnou moc. Ti odpovědní za běh světa si hrají na nějaké pseudodohody, nebo trapně mlčí.

Miroslav Kulhavý: Turecko jako bolavá noha USA
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Atatürk zemřel před více než osmdesáti lety

Kdyby zůstal v platnosti odkaz táty všech Turků Mustafy Kemala Atatürka, tedy sekulární stát, bylo by dnes Turecko v EU a současně mostem mezi sekulární Evropou a islámským světem. Ale to je jen naivní povzdech nad paradoxy historie; všechno je jinak a pro všechny zúčastněné k horšímu, neb Turecko je dnes nejhorší soused a dvorní dodavatel islámu do Evropy. Hledejme odpovědi proč to tak je – mohou určit směr jak současný stav zlepšit.

Při jen zběžném pohledu do světa vystoupí kontrasty (v chování t.z. demokratických sil) do očí bijící: celý svět včetně USA a EU se ve velkých obavách zabývá lidskými právy v Bělorusku a Lukašenkův osobní profil je roven největšímu zločinci všech dob. Nechci zpochybňovat kritiku jeho totalitních praktik, evidentně zfalšované volby (přes 80% Lukašenka určitě nevolilo) a surovost vůči opozici včetně věznění.

Ale to vše a ještě v horším podání praktikuje Erdogan v Turecku už několik let. Tisíce lidí ve vězení, i mizející jedinci z opozice, desetitisíce propuštěných z práce a navíc – okupování cizího území spojeného s krádeží nerostných surovin. Nádavkem vměšování se (vojenské) do vývoje v cizích státech (Sýrie, Lybie) a podpora teroristických uskupení – dříve ISIL (obchod včetně laciné ropy), tak dnes je to Hamás s centrálou na tureckém území.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…