Miroslav Němec: Vznik nejsilnější japonské mafie Yakuzy

13.03.2017 7:33 | Zprávy

Nejsilnější mafií v Japonsku je Yakuza, jinak zvaná též jako „Boryokudan“. Její vznik můžeme datovat již v počátcích 17. století, kdy byl po dlouhotrvajících občanských válkách v Japonsku konečně nastolen mír, a letití válečníci v podstatě přišli o práci.

Miroslav Němec: Vznik nejsilnější japonské mafie Yakuzy
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Yakuza

Staré hodnoty válečnické elity samurajů - rytířskost a umění zápasit (kyokyaku) - ztratily pro vládnoucí třídu na významu. Přesto si mnozí nemohli zvyknout na změny v zemi. Stali se bandity, plundrovali vesnice a města. Ochrana proti banditům byla hledána u samurajů, řemeslníků, obchodníků a dělníků, z nichž mnozí byli schopnými herci (bakuto). Stali se služebníky na ochranu měst (machi-yakko) a vystupovali jako japonští Robinové Hoodové. A právě zde je třeba hledat původ Yakuzy. Původní legendární postavou yakuzy byl majitel herny Banzuin no Chobei, který byl v 17. století vůdcem machi-yakko v Edu, tj. dnešním Tokiu. Herci (bakuto) v té době vyvinuli organizaci se silným vedením, propracovanou sociální strukturou, rituály a komplexním hodnotovým systémem, který je platný dodnes. Časem si bakuto rozdělili okresy mezi jednotlivé herecké skupiny. Zuřily však mezi nimi boje, které vedly ke vzniku paramilitaristického systému. Bakuto se uchylovali k teroru, vydírání peněz a podél hlavních silnic zřizovali herní doupata. Pěstovali karetní hru hanafunda. Nejhorší kartou v této hře byla osmička (ya), desítka (ku) a trojka (za). Ya-ku-za se proto nazývali nejdříve ti, co prohrávali, později všichni hráči a konečně zločinecká seskupení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Děravá paměť národa

15:57 Jiří Weigl: Děravá paměť národa

Denní glosa Jiřího Weigla