Miroslav Novák: Internetoví prodejci měli v dubnu žně

06.06.2020 15:31

Řada spotřebitelů, která se z různých důvodů nákupům přes internet dříve vyhýbala, navíc zjistila, že objednat si zboží přes internet není tak obtížné a má i řadu výhod. Koronavirová pandemie tak ještě uspíšila přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet a internetoví prodejci získali nové zákazníky. Koronavirová pandemie tak ještě uspíšila přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet a internetoví prodejci získali nové zákazníky.

Miroslav Novák: Internetoví prodejci měli v dubnu žně
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
reklama

Strmý pokles maloobchodních tržeb v dubnu pokračoval. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníkům poklesly o 4,8 % a v meziročním srovnání o 10,6 %, respektive o 10,9 % po očištění o kalendářní vlivy.

Podobně jako v případě březnových čísel je i výsledek za duben velmi obtížné hodnotit. Propad tržeb je bez diskuze extrémní, když v řadě odvětvích maloobchodu se prodej v podstatě úplně zastavil. Příkladem budiž pokles tržeb v prodejnách s oděvy a obuví o 81,8 % či v prodejnách se sportovním zbožím o 55,1 %. Dvouciferný pokles tržeb se týkal i většiny dalších odvětví maloobchodu včetně prodeje pohonných hmot.

Na straně druhé byla protikoronavirová opatření vodou na mlýn internetovým prodejcům, kterým vzrostly tržby o 47,5 %. Řada spotřebitelů, která se z různých důvodů nákupům přes internet dříve vyhýbala, navíc zjistila, že objednat si zboží přes internet není tak obtížné a má i řadu výhod. Koronavirová pandemie tak ještě uspíšila přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet a internetoví prodejci získali nové zákazníky.

V dubnu poklesly i prodeje potravin, avšak samozřejmě zdaleka ne tak výrazně jako v případě nepotravinářského zboží. Jíst a pít se zkrátka musí. Dubnová čísla prodejů potravin jsou navíc zkreslena tím, že se řada domácností potravinami předzásobila již na konci února a zkraje března. Předchozí řádky se však týkají výlučně nespecializovaných prodejen s převahou potravin, čili primárně supermarketů. Specializovaní prodejci potravin totiž v dubnu utrpěli výrazné ztráty, když jim tržby poklesly o 40,9 %.

S ohledem na uvolňující se opatření budou v květnu k vidění již výrazně lepší čísla a v meziměsíčním srovnání lze očekávat poměrně výrazný růst tržeb. Meziročně však maloobchod i v květnu skončí v červených číslech. Pokles maloobchodu se samozřejmě skrz spotřebu domácností silně negativně promítne do výsledku HDP za 2. čtvrtletí letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O potravinách a volném trhu

17:04 Petr Hampl: O potravinách a volném trhu

Tak máme za sebou diskuzi o povinné potravinové soběstačnosti. V parlamentě hlasovali o nařízení, p…