Miroslav Novák: Nezaměstnanost bude v příštím roce pozvolna klesat

08.12.2016 10:40

Vzhledem k negativní sezónnosti v prosinci podíl nezaměstnaných osob dočasně vzroste. V souhrnu za celý letošní rok očekávám, že podíl nezaměstnaných osob dosáhne 5,5 %. Nezaměstnanost bude pozvolna klesat i v roce 2017, avšak její snižování již nebude probíhat zdaleka tak rychle jako v posledních třech letech.

Miroslav Novák: Nezaměstnanost bude v příštím roce pozvolna klesat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podíl nezaměstnaných osob v listopadu poklesl na 4,9 % z říjnových 5,0 %, a to navzdory negativní sezónnosti. Svědčí to o tom, že situace na pracovním trhu zůstává z pohledu uchazečů o práci i nadále velmi příznivá. Vysoká zůstává poptávka firem po méně kvalifikovaných zaměstnancích, když jednoznačně převažují místa, kde firmy požadují jen základní vzdělání či střední odborné vzdělání s výučním listem. 

 

Na jedno pracovní místo v listopadu v průměru připadalo 2,7 uchazeče. V rámci ČR však samozřejmě najdeme regiony, kde je počet nezaměstnaných připadajících na jedno volné pracovní místo výrazně vyšší než činí průměr. Jedná se například o Karvinsko, Jesenicko či Ústí nad Labem. Na druhé straně existují i regiony, kde počet nabízených volných pracovních míst je vyšší než počet registrovaných uchazečů.

Zvyšující se počet nabízených pracovních míst a snižující se počet nezaměstnaných, to je stručná charakteristika vývoje na pracovním trhu v posledních třech letech. Výsledkem je skutečnost, že míra nezaměstnanosti v ČR je momentálně vůbec nejnižší v rámci zemí EU. Velmi nízká nezaměstnanost a nedostatek volných uchazečů se rovněž stále více začínají promítat do zrychlujícího růstu mezd.

Vzhledem k negativní sezónnosti v prosinci podíl nezaměstnaných osob dočasně vzroste. V souhrnu za celý letošní rok očekávám, že podíl nezaměstnaných osob dosáhne 5,5 %. Nezaměstnanost bude pozvolna klesat i v roce 2017, avšak její snižování již nebude probíhat zdaleka tak rychle jako v posledních třech letech.

Autor je analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob - listopad

12:16 Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob - listopad

Podíl nezaměstnaných osob v listopadu v souladu s předpoklady stagnoval na 2,6 %, když počet nezaměs…