Miroslav Novák: Restriktivní vládní opatření se i v únoru negativně promítala do maloobchodních tržeb

08.04.2021 9:01

Slušný výsledek únorového maloobchodu, samozřejmě s ohledem na vládní opatření, si lze vysvětlit realizací spotřebitelské poptávky nákupy prostřednictvím internetových obchodů.

Miroslav Novák: Restriktivní vládní opatření se i v únoru negativně promítala do maloobchodních tržeb
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Restriktivní vládní opatření se i v únoru negativně promítala do maloobchodních tržeb, když řada segmentů maloobchodu měla nuceně omezenou činnost. Právě s ohledem na vládní omezení lze však samotná únorová čísla hodnotit pozitivně. Oproti lednu totiž maloobchodní tržby vzrostly o 2,8 % a v meziročním srovnání po očištění o kalendářní vlivy pokles maloobchodu činil jen 3 % (bez očištění meziroční pokles činil 5,8 %).

V únoru oproti lednu po sezónním očištění vzrostly především tržby za nepotravinářské zboží (4,0 %), kde byl však v rámci segmentů vývoj značně diferenciovaný. Rostly ale i tržby za potraviny (1,9 %) a za pohonné hmoty (1,3 %).

Anketa

Uspěl Jan Blatný ve funkci ministra?

26%
74%
hlasovalo: 3567 lidí

Slušný výsledek únorového maloobchodu, samozřejmě s ohledem na vládní opatření, si lze vysvětlit realizací spotřebitelské poptávky nákupy prostřednictvím internetových obchodů. Prodeje přes internet a pomocí zásilkové služby totiž meziročně vzrostly o 41,7 %. Za první dva měsíce letošního roku prodeje přes internet meziročně vzrostly více než o třetinu. V březnu lze přeci jen očekávat zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet, ale rozhodně ne z toho důvodu, že by se spotřebitelé začali od internetových prodejců odklánět, nýbrž kvůli vysoké srovnávací základně z loňského března. Se začátkem pandemie v ČR byl totiž loňský březen prvním měsícem, kdy došlo k razantnímu nárůstu prodejů přes internet.

Zatímco internetovým obchodům se v únoru dařilo, tak kamenné obchody v únoru nepřekvapivě vykázaly pokles tržeb. Meziroční pokles tržeb o více jak dvě třetiny pokračoval v prodejnách s oděvy a obuví. Hluboký pokles tržeb však vykázaly i prodejci výrobků pro kulturu, sport a rekreaci či výrobky pro domácnost. Nedařilo se ani prodejcům počítačů.

Únorová čísla z maloobchodu opět nastínila negativní vývoj pro 1. čtvrtletí letošního roku. Vládní omezení pokračovala i v březnu, což se negativně promítlo jak do samotného maloobchodu, tak i do spotřeby domácností. Zatímco mezikvartálnímu poklesu HDP se ČR ve 4. čtvrtletí loňského roku dokázala vyhnout, tak v 1. čtvrtletí letošního roku se to již nepovede. Nezaměstnanost v ČR zatím zůstává nízká a domácnosti dostaly významný impuls v podobě zrušení superhrubé mzdy, avšak vyšší čisté mzdy není příliš kde utrácet. Zároveň v 1. čtvrtletí letošního roku postupně klesala spotřebitelská důvěra. Výraznější oživení domácí spotřeby je možné očekávat teprve od 2. čtvrtletí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce

20:37 Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce

Spolkové ministerstvo spravedlnosti potvrdilo informaci, že spolkový kancléř Sebastian Kurz nebude v…