Miroslav Novák: Srpnové tržby v maloobchodu nabízejí tradiční výsledky

08.10.2017 12:10

Komentář k maloobchodním tržbám – srpen 2017

Miroslav Novák: Srpnové tržby v maloobchodu nabízejí tradiční výsledky
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Srpnové tržby v maloobchodu nabízejí v kontextu letošního roku tradiční výsledky. V srpnu rostly tržby za pohonné hmoty, za nepotravinářské zboží a výsledně i za potraviny. Oproti červenci se tržby zvýšily o 0,4 % a v meziročním srovnání o 4,8 %. Maloobchodní tržby sice meziročně v posledních dvou měsících rostou o něco pomaleji než v první polovině letošního roku, avšak pohled na pracovní trh a velmi vysokou spotřebitelskou důvěru naznačuje, že zájem nakupovat české spotřebitele jen tak neopustí.

Při detailnějším pohledu určitě zaujme zpomalení prodejů přes internet, když v srpnu tržby rostly jen o 12,4 % meziročně, tedy nejpomaleji v letošním roce. Znamená to, že spotřebitelé ztrácejí zájem o prodeje přes internet? Rozhodně ne. Důvodem slabšího srpnového výsledku je především skutečnost, že loni v srpnu tržby přes internet rostly o velmi silných 31,1 %! Přesun prodejů z kamenných prodejen směrem na internet tak nekončí, naopak dále pokračuje.

Rovněž v mezinárodním kontextu je růst maloobchodních tržeb v ČR výrazně vyšší než ve většině zemí Evropské unie. Důvodem je právě rychlý růst české ekonomiky s velmi nízkou nezaměstnaností a růstem mezd. Řada prodejců tak může využít skutečnosti, že se českým spotřebitelům zvyšují příjmy a mohou si dovolit zdražit. V srpnu nejvíce vzrostly ceny potravin včetně másla, došlo však i k růstu cen pohonných hmot a farmaceutického zboží. Naopak i s ohledem na silnější kurz koruny vůči americkému dolaru zlevnily počítače.

Miroslav Novák
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Přidejme 27. květen do kalendáře jako významný den České republiky

18:44 Petice: Přidejme 27. květen do kalendáře jako významný den České republiky

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojov…