Miroslav Novák: Výkon průmyslu v červnu zaostal za odhady

07.08.2017 12:34

Červnová data sice příliš nepřesvědčila, rozhodně z nich však nelze dělat negativní závěry o výkonu českého průmyslu směrem k druhé polovině roku.

Miroslav Novák: Výkon průmyslu v červnu zaostal za odhady
Foto: pixabay.com
Popisek: Průmysl - ilustrační foto

Výkon průmyslu v červnu zpomalil a zaostal za odhady. V červnu průmyslová produkce oproti květnu poklesla o 3,8 %, zatímco v meziročním srovnání vzrostla jen o 2,2 %. Po očištění o nestejný počet pracovních dnů se jedná o nejslabší meziroční růst průmyslu v letošním roce.

Za o něco horšími červnovými daty stojí jak nižší tempo růstu produkce v automobilovém sektoru a ve strojírenství, tak pokles výroby ostatních motorových vozidel v kombinaci s poklesem produkce v těžbě a v energetice.

Červnová data sice příliš nepřesvědčila, rozhodně z nich však nelze dělat negativní závěry o výkonu českého průmyslu směrem k druhé polovině roku. Co mě k tomuto přesvědčení vede? Nové průmyslové zakázky v červnu vzrostly o 4,8 % a navzdory zpomalení naznačují, že růst průmyslu bude pokračovat i ve 3. čtvrtletí. Totéž lze říci o předstihových ukazatelích jako je index PMI či indikátor důvěry v průmyslu. A stále pozitivně vyznívají i data z eurozóny a z Německa, ať již se jedná o zmíněné indexy PMI či německý Ifo index.

Zpomalení domácí průmyslové produkce ve 3. čtvrtletí se tak sice nevyhneme, ale rovněž se nemusíme obávat poklesu. Navíc je nutné počítat s tím, že během léta s čísly tradičně významně zahýbají letní celozávodní dovolené.

Miroslav Novák
analytik

Více informací k vývoji průmyslové produkce najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

20:44 Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

„Je to hrozné, ale mám před sebou samé nuly! “ To bylo Hitlerovo hodnocení premiérů Chamberlaina a D…