Miroslav Novák: Za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb mezi 5-6 procenty

06.05.2021 18:57 | Komentář

Komentář k maloobchodním tržbám – březen 2021

Miroslav Novák: Za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb mezi 5-6 procenty
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Březen byl dalším měsícem v řadě, kdy na maloobchod negativně dopadala protiepidemická vládní opatření. Zároveň však již v březnu zafungoval efekt nízké statistické základny z loňského března, kdy v ČR začala pandemie.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22862 lidí

Celkově jsou březnová čísla spíše zklamáním. Konkrétně v březnu oproti únoru maloobchodní tržby poklesly o 1,6 %, zatímco v meziročním srovnání maloobchod očištěný o kalendářní vlivy vzrostl o 5,0 %, respektive o 6,6 % bez očištění.

V březnu oproti únoru po sezónním očištění poklesly výrazněji tržby za pohonné hmoty (-7,5 %), což lze zdůvodnit jak výrazným nárůstem cen pohonných hmot, tak i větším tlakem na to, aby se více pracovalo z domova. Pokles zaznamenaly i tržby za potraviny (-0,5 %) i za nepotravinářské zboží (-1,2 %).

V meziročním srovnání již maloobchodní tržby rostly, a to téměř výhradně kvůli nepotravinářskému zboží. I v březnu se spotřebitelská poptávka významně realizovala prostřednictvím internetových obchodů. Prodeje přes internet a pomocí zásilkové služby meziročně vzrostly o 36,2 %. Za 1. čtvrtletí letošního roku prodeje přes internet meziročně vzrostly o 37,7 %. V dalších měsících lze přeci jen očekávat mírné zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet, ale rozhodně ne z toho důvodu, že by se spotřebitelé začali od internetových prodejců odklánět, nýbrž kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku.

Silný meziroční růst vykázaly v březnu i další segmenty maloobchodu. Více jak dvouciferný růst tržeb se týkal prodejen výrobků pro domácnost, obchodníků s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a prodejců počítačů. Je však důležité zmínit, že meziroční růst tržeb je v tomto případě výrazně zkreslen velmi nízkou základnou z loňského března a tržby v těchto segmentech zůstávají hluboko pod tržbami z roku 2019. V březnu pokračoval hluboký pokles tržeb prodejců oděvů a obuvi, kde se realizace nákupů výrazněji přesunula na internet.

V dalších měsících již lze očekávat zlepšování situace v maloobchodu, a to především od května, na který připadá významnější rozvolnění restriktivních opatření. Pro oživení maloobchodních tržeb ve 2. čtvrtletí hovoří i růst spotřebitelské důvěry a v průměru silný nárůst úspor domácností od začátku pandemie. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb mezi 5-6 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Cílem Scholze je vláda před Vánocemi

16:22 Richard Seemann: Cílem Scholze je vláda před Vánocemi

Rychlá koaliční jednání se Zelenými a FDP nejsou jen formou, řekl v rozhovoru pro ARD Tagesthemen ka…