Miroslav Novák: Zahraniční obchod – leden 2021

09.03.2021 10:55

I přes lednové zpomalení dynamiky zahraničního obchodu platí, že pokračuje pozitivní trend nastartovaný ve druhé polovině loňského roku s rychlým růstem vývozu a relativně slabším tempem dovozu. Dodavatelsko-odběratelské řetězce se nedokázaly plně vzpamatovat z loňského jara, což pro nejbližší měsíce představuje určitou brzdu pro exportně laděný český průmysl.

Miroslav Novák: Zahraniční obchod – leden 2021
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Lednová čísla ze zahraničního obchodu přinesla opět výrazný přebytek obchodní bilance, a to ve výši 24,6 mld. korun. Zároveň však došlo k poklesu vývozu, a to jak v meziměsíčním srovnání o 2,0 %, tak i v meziročním srovnání o 0,6 %. Dovoz přitom v lednu oproti prosinci vzrostl o 1,8 %, zatímco meziročně o 3,2 % poklesl. Meziroční pokles vývozu lze odůvodnit kalendářními vlivy, když letošní leden měl o dva pracovní dny méně než ten loňský. Určitý vliv však již mohly mít problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, což se týkalo především automobilového průmyslu.

K meziročně vyššímu přebytku obchodní bilance kladně přispěl nižší deficit bilance s ropu a zemním plynem, a to primárně kvůli nižšímu dovezenému množství. Na druhé straně aktuální strmý růst cen ropy na světových trzích začne již v dalších měsících postupně tlačit na prohlubování deficitu bilance s ropou. Kladný vliv na celkovou obchodní bilanci měl v lednu i nižší deficit s potravinářskými výrobky a přebytek kovodělných výrobků. Oproti tomu došlo meziročně ke zhoršení přebytkové bilance s motorovými vozidly a elektronickými a optickými přístroji.

Za pozornost v lednu stojí výrazné zhoršení zahraničního obchodu s Velkou Británií, a to jak na straně vývozu (-17,8 % r/r), tak i dovozu (-37,6 % r/r). Důvodem je však především předzásobení ve 4. čtvrtletí roku 2020 a to s ohledem na nejistotu spojenou s brexitem. Z lednových výsledků tak nemá smysl dělat hlubší závěry směrem k dalšímu vývoji zahraničního obchodu s Velkou Británií.

I přes lednové zpomalení dynamiky zahraničního obchodu platí, že pokračuje pozitivní trend nastartovaný ve druhé polovině loňského roku s rychlým růstem vývozu a relativně slabším tempem dovozu. Vývoj aktivity ve výrobním sektoru byl i na začátku letošního roku solidní. Předstihové ukazatele naznačují, že dále rostla produkce, nové zakázky i zaměstnanost. Podniky ve výrobě naopak trápí rostoucí ceny vstupů a problémy s dodávkami. Dodavatelsko-odběratelské řetězce se nedokázaly plně vzpamatovat z loňského jara, což pro nejbližší měsíce představuje určitou brzdu pro exportně laděný český průmysl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Finálové kolo šéfů stran před volbami do Bundestagu

7:37 Richard Seemann: Finálové kolo šéfů stran před volbami do Bundestagu

V nyní již poslední závěrečné čtvrteční televizní debatě na obou veřejnoprávních stanicích - ARD a Z…